Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Öncelik Değişmiyor: En Yüksek Ödenek Ulaştırmaya

Ülkenin, işsizlik, eğitim, sağlık, depreme karşı güçlendirme çalışmaları gibi öne çıkan acil sorunlarına karşın iktidarın yatırım önceliği değişmiyor. Önceki yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da kamu yatırımları arasında en büyük pay ulaştırma sektörüne ayrıldı.

yapi.com.tr
Öncelik Değişmiyor: En Yüksek Ödenek Ulaştırmaya

Ulaştırma harcamalarına kamu kaynaklarından en büyük payı ayırma alışkanlığı değişmiyor. 2021’de de yüzde 34,8’lik oranla kamu yatırımları arasında ulaştırma sektörü ilk sırada yer alacak.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre; 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’ndaki verilerden yararlanılarak verilen “Kamu yatırımları artacak” müjdesinin refahını artıracakları yine geniş halk kesimi olmayacak. Büyük pay halkın acil gereksinimleri için harcanmayacak.

İşsizlik, eğitim, sağlık başta olmak üzere her depremde gündeme gelen güçlendirme çalışmaları gibi gereksinimler yerine ulaştırma yatırımları önümüzdeki yıllarda da bütçeden en büyük payı alacak.

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na göre, 191,7 milyar TL olarak hesaplanan kamu sabit sermaye yatırımlarının 66.6 milyar TL’si ulaştırma sektörüne ayrıldı. Ulaştırmayı 41,5 milyar TL ile içeriği bilinmeyen “Diğer hizmetler”, 32,7 milyar TL ile enerji, 21,3 milyar TL ile eğitim, 13 milyar TL ile tarım, 10,4 milyar TL ile de sağlık yatırımları izliyor.

Kamu kesimi sabit sermaye yatırımlarının 2021 yılında reel olarak yüzde 13,2 oranında artması öngörülüyor. 2021 yılında kamu kesimi sabit sermaye yatırımlarının tarım, enerji, ulaştırma, eğitim ve diğer hizmetler alt sektörlerinde yoğunlaşmasının beklendiği bildirildi.

KÖİ’de de ilk sırada
Garanti ödemeleri nedeniyle ülkenin geleceğini ipotek altına alan kamu özel işbirliği projelerinde de ilk sırayı ulaştırma sektöründeki yatırımlar alıyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/oncelik-degismiyor-en-yuksek-odenek-ulastirmaya_182530.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!