Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çukurova Havaalanında Kamulaştırmalar Tartışılıyor

İhalesi gerekçe gösterilmeden yine ertelenen Çukurova Havaalanı kamulaştırmalar ile gündemde.

yapi.com.tr
Çukurova Havaalanında Kamulaştırmalar Tartışılıyor

Marttaki ihalede Limak-Kalyon-Cengiz İnşaat Ortak Girişim Grubu’nun elenmesinin ardından 26 Ekim’de yapılacağı ilan edilen ancak gerekçe gösterilmeden 20 Kasım’a ertelenen Çukurova Havaalanı ihalesinde, bu kez de arazide yapılan kamulaştırmalar gündeme geldi.  

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Yenice’ye kurulması planlanan Çukurova Havaalanı için 8 milyon metrekarelik alanın kamulaştırıldığını söyledi. Projede “ilk kötü kokuların” o dönemden gelmeye başladığına işaret eden Bulut, o tarihte dönemin ulaştırma bakanına Meclis’te milletvekilleri tarafından 4 defa soru önergesi verildiğini ancak hiçbirisine yanıt gelmediğine dikkat çekti.

2012’de dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın “Çukurova Havalimanı için kaç dönüm tarım arazisini kamulaştırdınız? Buna ne kadar bedel ödediniz?” sorularına yanıt vermediğini belirten Bulut, Yıldırım’ın 2013’te yöneltilen soruyu da yanıtsız bıraktığını kaydetti.

2017 yılında da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bölgedeki tarım alanlarının ne olacağı sorusunu geçiştirdiğini bildirdi. Bulut, “Havaalanı yapılması planlanan yerdeki arsalar kimler tarafından kapatıldı? O bölgede daha inşaata başlanmadan önce ‘arsa hareketliliği’ yaşanmış. Tarım arazileri köylülerden dönemin etkin işadamları tarafından satın alınmış, arkasından kamulaştırılmış” dedi.

Bulut, 350 milyon liralık ilk ihalenin 2011 yılında yapıldığını söyledi. Buna karşın 7 yıl boyunca zemininin bitirilemediğini, çünkü su bastığını dile getiren Bulut, bu süre sonunda oraya yapay göl yapılarak sorunun çözülmeye çalışıldığını bildirdi.

Bulut, yeni ihalede yolcu sayısının 30 milyondan 12 milyona düşürüldüğünü, kapalı alanın da 160 bin metrekareden 50 bin metrekareye indirildiğini söyledi. Bulut, şöyle devam etti: “Oradaki kötü kokular devam ediyor. Belli ki bu bir sipariş ihale, belli ki yap-işlet-devret modelinin bir başka göstergesi burada, aynı şehir hastanelerinde olduğu gibi, aynı otoyollarda, köprülerde olduğu gibi ihalenin iç yüzü belli değil, anlatılmıyor.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cukurova-havaalaninda-kamulastirmalar-tartisiliyor_182500.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!