Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Öncelikli Yol' Uygulaması Yaygınlaşıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi toplu taşımı rahatlatmak ve arttırmak için başlattığı, toplu taşım araçlarının kullanacağı 'Toplu Taşıma Yolu' uygulaması yaygınlaştırılıyor.

yapi.com.tr
'Öncelikli Yol' Uygulaması Yaygınlaşıyor

Aksaray -Millet Caddesi-Topkapı ve Şirinevler-Mahmutbey yolunda başlayan 'toplu taşıma yolu' uygulamasına, bugünden itibaren Fatih, Aksaray-Unkapanı köprüsü arası (Atatürk Bulvarı); Beyoğlu, Refik Saydam Caddesi - Tarlabaşı Bulvarı; Beyoğlu, Şişhane Karaköy yönü tersane caddeleri de ekleniyor. Sistemin Fatih ve Beyoğlu bölgelerine yaygınlaştırılmasıyla 22 bin vatandaşın daha sistemden faydalanacağı öngörülüyor. Uygulama, trafiğin yoğun olduğu, hafta içi sabah 07.00-10.00 ve akşam 16.00-20.00 saatleri arasında yapılacak.

Uygulama saatleri ve giriş çıkışlara ait düzenlemeler, şeritlerde yatay ve düşey işaretlemeler yapıldı. 'Toplu Taşıma Yolu', 2 mm. yüksekliğinde kompenantlı boya ile veya gereken yerlerde hareketli fiziki engelle ayrıldı. Toplu ulaşım araçları haricinde yola giren ve parklanma yapan araçlar, EDS kameraları ve Emniyet Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından denetlenecek. Belirtilen saatler içinde sağ şeritlerde yükleme-boşaltma ve parklanma yapılmayacak. Şerit başlangıcında, bilgilendirme levhaları ile sürücülere gerekli uyarılar yapılacak, kurallara uymayan sürücüler EDS ile tespit edilerek cezai müeyyide uygulanacak. Söz konusu şeritlerde taksiler sadece duraklarda yolcu indirip bindirebilecekler.

Otobüs şeridi ilk uygulamasında, özel araç yerine toplu taşıma sistemini belirtilen saatlerde  günde yaklaşık 17 bin vatandaş faydalandı. Vatandaşın sistemi benimsemesiyle yolcu taşıma  kapasitesi 20 bini geçti. Araç sahiplerinin toplu taşımayı seçmesinden dolayı yıllık 750 bin litre yakıt tasarrufu ile karbondioksit salınımında bin 500 ton azalma olacağı hesaplanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/oncelikli-yol-uygulamasi-yayginlasiyor_103469.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!