Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul İçin “Bisikletli Yaşam” Tartışıldı

Dünya genelinde birçok başarılı sürdürülebilir ulaşım projesine imza atan EMBARQ’ın Türkiye merkezi olan Sürdürülebilir Ulaşım Derneği, Hollanda’daki ‘bisikletli yaşam’ deneyimini İstanbul’a aktarmak üzere Hollanda kentsel tasarım firması YARD 9 ile birlikte BikeLab İstanbul Projesi’ni geliştirdi.

İstanbul İçin “Bisikletli Yaşam” Tartışıldı

Dünya genelinde birçok başarılı sürdürülebilir ulaşım projesine imza atan EMBARQ’ın Türkiye merkezi olan Sürdürülebilir Ulaşım Derneği, Hollanda’daki ‘bisikletli yaşam’ deneyimini İstanbul’a aktarmak üzere Hollanda kentsel tasarım firması YARD 9 ile birlikte BikeLab İstanbul Projesi’ni geliştirdi. Hollanda Kraliyet Başkonsolosluğu’nun, Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yıl kutlamaları kapsamında verdiği destek ile uygulamaya geçen proje, bisikletin İstanbul ulaşım ağına güvenli bir şekilde entegre edilmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Hollanda’dan ve Türkiye’den uzmanlar kent-içi ulaşım paydaşları bir araya geldi

Proje, bugün (18 Aralık 2012) Salt Galata’da gerçekleşen BikeLab İstanbul Çalıştayı ile başladı. Hollanda’dan ve Türkiye’den uzmanlarla kent içi ulaşım paydaşlarını bir araya getiren çalıştayda bisikletli daha güvenli hale gelmesi, bisikletin toplu taşıma ile entegrasyonunun sağlanması, İstanbul’da bisiklet kültürünün geliştirilmesi gibi konular tartışıldı. çalıştay, Hollanda Kraliyeti İstanbul Başkonsolosu Onno Kervers’in ve EMBARQ Türkiye Direktörü Arzu Tekir’in açılış konuşmalarıyla başladı.


Açılışta söz alan Onno Kervers konuşmasına, bisikletli yaşama yönelik böyle bir etkinliğe verdikleri destekten duyduğu mutluluğu belirterek başladı. Bu çalıştay kapsamında yalnızca iyi örneklere ve bisikletli yaşamın faydalarına değinmekle kalınmayacağını söyleyen Kervers, İstanbul’da bisikletli ulaşımın önünde duran sorunların tartışılmasının önemini vurguladı.Daha sonra söz alan Arzu Tekir, bisikletli bir yaşam tasarımı tahayyülünden yola çıkılarak gerçekleştirilen çalıştayın sonunda bir rapor hazırlanacağını söyledi. Tekir, bu çalıştay kapsamında İstanbul özelinde bisiklet kültürüne, var olan sorunların çözümüne ve toplu taşıma ile bağlantısına değinileceğini de belitti.

Sunumların gerçekleşeceği panele geçmeden önce söz alan moderatör Sibel Bülay ise çalıştayın çok kritik bir zamana denk geldiğini, bu yüzden öneminin daha da arttığını vurguladı. Bağdat Caddesi’nde yapılan yeni bisiklet yolunun araç sürücülerinden gelen “trafik sıkışıyor” şikayetleriyle kaldırıldığını anlatan Bülay, bu olayın bisikletli ulaşım algısında mevcut durumu gösterdiğini ve kat edilecek çok yol olduğunu belirtti.

Ardından oturumun başlamasıyla birlikte Dutch Cycling Embassy’nin Yönetim Kurulu Üyesi Tonny Bosch, Hollanda’daki bisikletli yaşam projelerinden iyi örnekler sundu. Çalıştaya “kullanıcı odaklı tasarımları” ile tüm dünyada tanınan kentsel tasarım firması Hollandalı Yard 9’ın Yönetici Ortağı Gerbrand Bas da konuşmacı olarak katıldı, katılımcılarla Hollanda’daki bisiklet yolu tasarımlarından ilgi çekici örnekler paylaştı.

İstanbul’da bisikletli yaşamı yaygınlaştırmak üzere çalışan sivil toplum kuruluşlarından Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz ve Bisikletli Yaşam Derneği Genel Sekreteri Kevser Seri de çalıştay katılımcıları arasında yer aldı ve bisikletlilerin şehir içinde yaşadığı sorunlara değinerek çözüm önerilerini paylaştılar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-icin-bisikletli-yasam-tartisildi-_103435.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!