Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Orman Bakanı: Bolu Yedigöller'de Artık Piknik Yasak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yolu yapıldıktan sonra ziyaretçi sayısı geçen yıla göre ikiye katlanan Bolu Yedigöller Milli Parkı'nda piknik yapılmasını yasakladıklarını, Gölcük Tabiat Parkı'nda da yasaklanması için çalışma başlattıklarını açıkladı.

yapı.com.tr/AA
Orman Bakanı: Bolu Yedigöller'de Artık Piknik Yasak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bolu’nun doğa harikalarından Gölcük Tabiat Parkı’nda incelemelerde bulundu. Vali Aydın Baruş, Belediye Başkanı Ak Partili Alaaddin Yılmaz, Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş’in eşlik ettiği Bakan Eroğlu, Gölcük Gölü’ne, sadece Abant Gölü’nde yetişen 300 endemik ’Abant Alası’ bıraktı. Göl etrafında gezerek inceleme yapan Bakan Eroğlu’na, Gölcük’te piknik yapılmasının yasaklanması çalışması kapsamında tabiat parkının 200 metre altında yapılacak piknik alanıyla ilgili harita üzerinde bilgi verildi.

Bakan Eroğlu, vatandaşların yeni yapılacak piknik alanında rahatlıkla mangal yakıp piknik yapabileceğini, ardından orman içinde doğaya uygun yapılacak merdivenle Gölcük’e yürüyerek çıkıp gezebileceklerini söyledi. Gölcük’ün orman içinde çukur bir alan olduğunu vurgulayan Bakan Eroğlu, "Mangal yaktığın zaman burası dumanla kaplanıyor. Dolayısıyla piknik alanını aşağıya alacağız. Orman Genel Müdürlüğü’nden bir yer aldık. Orayı düzenledikten sonra pikniği burada yasaklıyoruz" dedi.

Gölcük’ü, dağ turizmi, doğa turizmi, göl turizmi açısından cazibe merkezi haline getireceklerini belirten Bakan Eroğlu, "Şuranın değerini bilirsek İsviçre’de böyle güzel bir mekan yok. Vatandaşlarımıza, ’Boşuna yurt dışına gidip para harcama, gel burada bol oksijenli ortamda yürü, resim çek’ diyoruz. Yabancı zengin turistleri buraya çekebilmek için de ayrıca büyük bir tanıtıma girişeceğiz. Alt yapısı ve teleferik de tamamlanınca çok güzel bir mekan olacak" dedi.

Randevulu sistem

Bakan Eroğlu, geçen Eylül ayında 27 kilometrelik stabilize yolun asfaltlanmasından sonra ziyaretçi sayısı geçen yıla göre 43 binden 84 bine çıkan Yedigöller Tabiat Parkı’nda ise piknik yapılmasını kesinlikle yasakladıklarını söyledi. Yol yapıldıktan sonra Yedigöller’i ziyaret eden bir bakanın yoğunluk nedeniyle neredeyse tabiat parkından çıkamadığını açıklayan Bakan Eroğlu, şöyle dedi: "Otoparklar, imkanlar sınırlı. Orada iki yöntem düşünüyoruz. Randevulu sistemle giriş olabilir. Ama karar vermedik. Bu tepki de meydana getirebilir. Veya tabiatı tahrip etmeden yeni otopark imkanlarını araştıracağız. Belki yolda da tek gidiş şeklinde bir düzenleme yapacağız. Bu eksiklikleri tamamlamak için 4 milyon lira ayırdık. Bolu Özel İdaremize aktardık. Bizim adımıza yapacaklar. Yedigöller’de pikniğe de müsaade etmeyeceğiz. Orada piknik kesinlikle yasak. Ama Yedigöller’e varmadan vatandaşın daha kolay ulaşıp piknik yapabileceği alanlar ayarladık. Gölcük’te piknik yapmayı yasaklıyoruz. Yedigöller’de zaten yasak. Hem Gölcük, hem Yedigöller için yeni piknik alanları yapacağız. Vatandaş oralarda pikniğini yapacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/orman-bakani-bolu-yedigollerde-artik-piknik-yasak_141054.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!