Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Oruç Baba'da Halk Kazandı

Geçtiğimiz günlerde kapıları zincirle halka kapatılan Oruç Baba Parkı'nda kazanan taraf halk oldu.

yapi.com.tr
Oruç Baba'da Halk Kazandı

Oruç Baba Türbesi'nin içinde bulunduğu Ümmi Sinan Tekke arsasını Geylani Vakfı gönüllüleri geçtiğimiz günlerde kapılarını zincirlerle kapatmışlardı. Sabah saat 11.00 sıralarında türbe çevresine polis ve zabıta ekipleri sevk edildi. Fatih Belediyesine bağlı zabıta ekipleri kapıları zincirleri demir makası ile keserek açtı.

Ekipler daha sonra bir iş makinesi ile Ümmi Sinan Tekke arsasında Geylani Vakfı gönüllülerinin kullandığı kulübeyi yıktı.

Cumhuriyet'in haberine göre, kapıların açılmasının ardından mahalleli daha önce arsada bulunan tahta bankları tekrar eski yerlerine taşıdı. Bazı vatandaşlar Oruç Baba türbesi önünde dua ettikleri görüldü. 

Tek yeşil alan burası, istemiyoruz

Mahallede oturan avukat Arman Yılmaz ise kendilerinin tek yeşil alanının bu park olduğunu vurgulayarak, “2013 yılında Geylani vakıfına burası 10 yıllığına 2 milyon 300 bin TL ihya bedeli ile Ümmi Sinan Tekkesini ihya etmesi için kiralanmış görünüyor. Buranın aylık kira bedeli 250 TL'dir. Biz mahalleli olarak bu yeşil alanın tekkeye dönüştürülmesini istemiyoruz. Bunun için dava açtık. Davada yürütmeyi durdurma talep ettik. Mahkeme şuanda Vakıflar Genel Müdürlüğünün savunmasını bekliyor. Savunma sonrasında buradaki işin yürütmeyi durdurması ile ilgili bir karar verecek. Ancak bu karar beklenmeden kazı çalışmaları başladı. 12 gün önce parkın çevresi kapatılmak istendi. Daha sonra arkeolog olmadan kazı yapıldığı için durumu belediye ve diğer görevlilere bildirerek durdurulmasını istedik.  Vakıf bizim bu arada ne kadar direneceğimizi test etti. Dün belediye ekipleri gelerek burada kazılan yeri doldurttu. Bugünde buranın kapılı olmasının doğru olmadığını söyleyerek, kapıları sökerek halka açtı" dedi.

"Tekke yaparak, 2.5 trilyon harcayacaktık"

Vakıf gönüllüsü Kuddusi Usta, sabah saatlerinde Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in çalışmanın olduğu bölgeye izinsiz olarak girdiğini belirterek, “Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, AK Partiye ve bu camiaya zararlı bir adamdır. Sabah saatlerinde buraya gelerek ben hukuk ve kanun tanımam dedi. Kapıyı kırarak içeriye  girdi. Bizim her şeyimiz yasaldır. Kültür Turizm Bakanlığının görevlendirdiği arkeolog kazı yapacaktı. Akşam yaptığımız kazıyı belediye ekipleri korsan bir şekilde gelip kapattı. Olay bundan ibarettir. Belediyenin elinde hiçbir karar yoktur. Buraya tekke yaparak yaklaşık 2 buçuk trilyon para harcayacaktık. Onu da 10 yıl sonra kontrat bitiminde icabında bırakıp gidebileceğiz" dedi.

Bakanlık istediği için parkı kapattık

Bir basın mensubunun Vakıf gönüllüsü Kuddusi Usta'ya, 'Kapının kapatılıp, türbeye girişlerin engellediğiniz söyleniyor' şeklindeki bir sorusuna, “Kapıların kapatılması Kültür ve Turizm Bakanlığının koştuğu şartlardan birisi, çevre güvenliği alınmadan kazı yapılmayacak denildi. Biz kafamızdan yapmadık. Kanunen gerekli yoksa biz neden kapatalım" diye konuştu.

Vatandaşları ayaklandıran Mustafa Demir'dir

Bir başka basın mensubunun ise, 'Vatandaşın buradaki ısrarını nasıl değerlendiriyorsunuz' sorusuna ise, Usta, “Burada 10-15 kişi vardı. Belediye Başkanı özellikle geliyor ve zabıtalara kapıların zillerini çaldırıyor. Buradan söylüyor. Neden dışarı çıkmıyorsunuz? Bu park sizin değil mi ? halkı ayaklandıran Mustafa Demir'dir. Buraya toplama insanlar getirdiler.  Buraya sol örgütlerden insanlar getirilip eylem yaptırdılar. Halkı özellikle örgütleyen odur. Sayın Cumhurbaşkanı bunu bilmesi lazım. Burada halkı kışkırtan Mustafa Demir'dir" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/oruc-babada-halk-kazandi_125123.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!