Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Oruç Baba Türbesi Arazisini Kurtaracak Karar

İstanbul 3'üncü İdare Mahkemesi, Oruç Baba Türbesi'nin Geylani İlim Kültür Eğitim Vakfı'na tahsis edilmesi ile ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararı verdi. Vakıflar Genel Müdürlüğü Fatih'te bulunan araziyi 'yeniden ihya, inşa ve restore edilmesi kaydıyla' 10 yıllığına Geylani Vakfı'na tahsis etmişti.

yapi.com.tr
Oruç Baba Türbesi Arazisini Kurtaracak Karar

DHA'nın haberine göre, Ramazan ayının ilk gününde sirke ve ekmekle oruç açanların uğrak yeri olan Oruçbaba Türbesi’nin bulunduğu Ümmi Sinan Tekke arazisi için İstanbul 3. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı. 2 bin 384 metrekarelik araziyi Külliye yapılmak üzere 10 yıllığına Geylani İlim Kültür ve Eğitim Vakfı’na tahsis eden Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne dava açan mahalle sakinleri, ‘tahsis ve kira protokolünün iptali ve yürütmenin durdurulmasını’ talep etti. İstanbul 3. İdare Mahkemesi de yeni bir karar verilinceye kadar, Oruç Baba Türbesi’nin Geylani İlim Kültür Eğitim Vakfı’na tahsis edilmesi ile ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme oybirliği ile verdiği kararda, savunma için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne 30 gün süre tanıdı.

Kararda “Dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte bulunması nedeniyle davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp ya da savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına, savunma ve ara kararına cevap verilebilmesi için davalı idareye 30 gün süre tanınmasına 27/10/2014 oybirliği ile karar verildiö ifadelerine yer verildi.

İBB parka çevrilmesine karar vermişti

Oruçbaba Türbesi’nin bulunduğu 2348 metrekarelik arazi, 'yeniden ihya, inşa ve restore edilmesi kaydıyla; dini, ilmi ve eğitim hizmetlerinde kullanılmak üzere' 10 Temmuz 2013 tarihinde Geylani ilim Kültür ve Eğitim Vakfı’na tahsis edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı 4 No'lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ise, 3 kat yüksekliğe kadar sosyo-kültürel tesis alanı temel kazısı için izin verdi. Kazı çalışmaları nedeniyle Vakıf çalışanları tarafından çevresi demir perdelerle çevrelenen arazi mahallelinin kullanımına kapatılmış, bu duruma mahalleli tepki göstermişti. Protestoların ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi Ekim ayındaki oturumunda, imar değişikliği ile parkın büyük bir kısmının korunmasına, parkın kuzeyinde bulunan küçük bir alanda eskiden var olan Yavaşça Mehmet Ağa Cami’nin yerine yeni bir caminin yapılmasına oybirliği ile karar vermişti.

Vakıflar ve Fatih Belediyesi'nden evrak istendi

Yürütmeyi durdurma kararında Arpa Emini Mahallesi, 1851 ada 5 parselde bulunan Oruç Baba Türbesi'nin bulunduğu arazi için, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Fatih Belediyesi’nden eksik evrakların tamamlanmasını istedi. Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Fatih Belediyesi’ne arazinin durumunu gösteren, Kültür ve Tabiat Varlılarını Koruma Kurulu tarafından onaylı proje, imar planı, yapı ruhsatı gibi sorular yöneltildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/oruc-baba-turbesi-arazisini-kurtaracak-karar_126026.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!