Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Osmangazi Köprüsü ile İstanbul-İzmir Arası 78 Kilometre Kısaldı

İstanbul’dan Eskihisar’dan feribot kullanıldığında 6 satte, körfez geçişiyle 8 saatte gidilen İzmir, Osmangazi Köprüsü ile 1.5 saat daha yakın. Ancak köprüyü de içeren İstanbul-Gebze-İzmir otoyol projesi tamamlandığında hedef 3.5 saatte İzmir.

yapı.com.tr
Osmangazi Köprüsü ile İstanbul-İzmir Arası 78 Kilometre Kısaldı

İstanbul'dan İzmir’e seyahat süresi önceki gün açılan Osmangazi Köprüsü ile beraber en çok tartışılan konu oldu. Osmangazi Köprüsü’nü de içeren Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesi halen sürüyor, otoyolun 2018 yılında tamamen hizmete girmesi bekleniyor. Tüm otoyol projesi tamamlandığında yetkililere göre bugün 5.30-6 saat süren İstanbul’dan İzmir’e seyahat 3.5 saate inecek. Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre, projenin klit noktası ise Osmangazi Köprüsü. Yeni açılan köprü ve otoyolla birlikte İstanbul-İzmir arasındaki mesafe 78 kilometre azaldı. Ancak bu 78 kilometre yolculuğu 1.5 saate kadar kısaltacak. Tüm proje tamamlandığında ise, İstanbul-İzmir arası 3.5-4 saate kadar inecek.

Toplamda 427 km'lik proje

Nural-Özaltın-Makyol-Astaldi-Göçay konsorsiyumu tarafından yapılan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi, 377 km otoyol ve 44 km bağlantı yolu olmak üzere toplam 421 km uzunluğunda. Ancak güzergah boyunca karşılaşılan zemin sorunları nedeniyle yapılması gerekliliği doğan ek tasarım çalışmalarıyla, 384 km otoyol ve 43 km’si bağlantı yolu olmak üzere toplam 427 km uzunluğa göre projelendirme yapıldı. Proje kapsamında asma köprü, güney yaklaşım viyadüğü, toplam 18 bin 212 m uzunluğunda 29 adet viyadük, toplam 5 bin 142 m uzunluğunda 2 adet tünel, 199 adet köprü, 20 adet gişe alanı, 25 adet kavşak, 6 adet otoyol bakım ve işletme merkezi, 2 adet tünel bakım ve işletme merkezi, 18 adet çift taraflı servis alanı inşaa edilecek. Projenin başlangıç noktasını oluşturan Gebze ile İzmir arasındaki uzaklık şu anda 501 kilometre düzeyinde.

http://www.yapi.com.tr/haberler/osmangazi-koprusu-ile-istanbul-izmir-arasi-78-kilometre-kisaldi_145486.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!