Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmir'in Son Antik Kenti Tarihe Tanıklık Ediyor

İzmir'in son antik kenti olan ve asırlar boyu farklı kültürlere ev sahipliği yapan "Smyrna Agorası"ndaki 2 bin yıllık kanaldan akan su, tarihe tanıklık ediyor.

yapi.com.tr
İzmir'in Son Antik Kenti Tarihe Tanıklık Ediyor

İzmir'in en kalabalık bölgelerinden biri olan İkiçeşmelik Caddesi yakınındaki Smyrna Agorası, Roma ve Osmanlı'dan günümüze uzanan tarihe tanıklık ediyor.

Kadifekale ile deniz arasında Körfez manzarası eşliğinde kurulan ve yüzyıllar boyu farklı kültürlerden sakinlerini, ziyaretçileri, gezginleri ağırlayan antik kent, bazilikası, tarihi duvar yazıları, depreme karşı korunmuş yapıları ve 2 bin yıllık su kanalıyla tarihten kesitler sunuyor.

Smyrna Agorası'ndaki 2 bin yıllık kanal, Roma ve Osmanlı döneminde olduğu gibi bugün de ziyaretçilerini suyla buluşturuyor.

"Halkın kullanımına açılmış"

Smyrna Agorası Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy, yaptığı açıklamada, antik kentin İzmir'in son 2 bin 300 yıllık geçmişine tanıklık ettiğini belirtti.

Kazılar sonucunda antik kente ilişkin 3 farklı özelliğin ortaya çıktığını anlatan Ersoy, bunlardan ilkinin aralarında çengel bulmacanın dahi yer aldığı duvar yazıları, ikincisinin depreme karşı alınan önlemler, diğerinin ise 2 bin yıldır çalışan su kanalı olduğunu aktardı.

Pek çok ören yerinde suyla buluşmanın mümkün olamadığını dile getiren Ersoy, şu bilgileri verdi:

"Smyrna Agorası'nın altyapısında birçok su kanalı var ve bunlardan ikisi hala işler vaziyette. Kent ve yerleşim yerinde pınarlar da bulunuyor. Roma döneminde, pınarlardan akan suyu kentin aşağı mahallelerine veya suyun az olduğu mahallelere ulaştırmak üzere kanal yapılmış. Agora'ya ulaşan kanaldan bugün hala su akmakta. Baktığınız aman bu bir kanalizasyon değil. Su kanalı sokak çeşmelerine ya da sarnıçlara ulaşıyor, böylece halkın kullanımına açılıyordu."

Ersoy, bugün temsili çeşmeden akan suya ziyaretçilerin dokunabildiğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-son-antik-kenti-tarihe-taniklik-ediyor_151590.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!