Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Osmanlı'nın Torunları Arazilerini İstiyor

Osmanlı tahtına çıkamamış şehzadelerden Mehmed Burhanettin Efendi’nin torunları Nilüfer Sultan ile ağabeyi Selim Cem Osmanoğlu, Üsküdar'daki Burhaniye Mahallesi’nde bulunan arazilerinin tapusunu almak için dava açtı.

yapı.com.tr
Osmanlı'nın Torunları Arazilerini İstiyor

31'inci Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid'in torunun torunu Şehzade Burhaneddin Cem'in İsviçre'de yaşayan kızı Nilüfer Cem ile ağabeyi Selim Cem Osmanoğlu günümüzde dedelerinin adıyla anılan Üsküdar'daki Burhaniye Mahallesi’nde bulunan arazilerinin tapusunu almak için dava açtı.

30 milyon liralık arazi

Akşam gazetesinden Bülent Şanlıkan'ın haberine göre; İstanbul Anadolu Kadastro Mahkemesi’nde açılan davaya göre torunlar “malik hanesi boş bırakılan taşınmazların kendi adlarına hissesi oranında tescil edilmesini” talep etti. 2 bin 966 metrekarelik arazinin bedeli yaklaşık 30 milyon TL.

Şehzade torunlarının avukatı Ali Elbeyoğlu, “Osmanlı hanedanın malları 431 sayılı kanunla devlet el koydu. Bu kanun bizi bağlamıyor çünkü bu özel bir mal. 431 sayılı kanunda özel madde başlığı padişahlık yapan kişilerin diye başlıyor. Burhanettin Efendi ise padişahlık yapmadı. Davayla ilgili deliller toplanıyor. Dava mülkiyet hanesi açık parseller içindir. Kök tapu müvekkillerimde olduğu için tapu talebinde bulunuyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/osmanlinin-torunlari-arazilerini-istiyor_141001.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!