Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Pandemide Durmayan Beton İşleri Haritalandırıldı

Toplumcu Meclis, pandemi sürecinde durmayan ya da yeni başlayan beton işleri ve bunlara karşı duruşların haberlerinin işlendiği haritasını erişime açtı.

yapi.com.tr
Pandemide Durmayan Beton İşleri Haritalandırıldı

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi, pandemi sürecinde durmayan ya da yeni başlayan beton işlerini haritalandırdı. Meclis, haritayı erişime açtığının duyurusunu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 pandemisi süresince ülkemizde yıkım ve talan çalışmaları hız kesmeden devam etti. Her gün bir yenisinin tohumu atılan betonarme ormanları, kurumaya terk edilen sulak alanlar, yok olmaya mahkum edilen ekolojik düzen, saldırıya uğrayan tarihi eserler ve daha birçok katliam boyutunda gelişmeyle beraber krizler çözülmek yerine listeye yenileri ekleniyor.

Direnişlerle durdurabildiğimiz, engel olabildiğimiz, itirazlarımızı dillendirdiğimiz süreçler, pandemi önlemlerinin gerektirdiği izolasyonu fırsat bilerek saldırganca ilerlemeye devam etti.

Belleğin canlandırıcılığı, eğer hatırlıyorsak gerçek olabiliyor. Kentsel, toplumsal bellek gibi coğrafi belleği de tutmak için bir haritayı Türkiye’de pandeminin resmi olarak başladığı ilan edilen 13 Mart 2020 tarihinden itibaren kent/ekoloji suçu, beton işi, ekolojik talan haberleri ile doldurmaya başladık.

Unutmamak, görmek, mücadele etmek için haritaladık.”

Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi’nin beton işleri haritasına şu linkten ulaşılabiliyor: https://padlet.com/ToplumcuMeclis/betonisleri

Harita Neyi İçeriyor?
Hazırlanan haritada, işaret edilen alanlarda meydana getirilen kentsel/ekolojik zararlar gösteriliyor ve küçük detaylarla bilgilendirme sağlanıyor. Konum imlecinden gelişmelere dair yapılan haberler görülebiliyor ve kaynak araştırması yapılabiliyor. Ayrıca sadece verilen zararların değil, bunlara karşı mücadele veren vatandaşların kazanım ya da karşılaştıkları engellemelerin görülebileceği haritalamadan, mekansal veri üzerinden analizler de yapılabilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/pandemide-durmayan-beton-isleri-haritalandirildi_181918.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!