Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Pando’da Son Pazar Kahvaltısı

Beşiktaş’ın sembol dükkanlarından Kaymakçı Pando mal sahibiyle yaşanan anlaşmazlık çözülmezse bugün kapanıyor. ‘Son pazar kahvaltısı’ öncesi dükkân önünde kuyruk oluştu.

yapi.com.tr
Pando’da Son Pazar Kahvaltısı

Beşiktaş Çarşı’da faaliyet gösteren ve ünü dünyayı saran Kaymakçı Pando, dün müdavimlerini son kez ağırladı. Mal sahibiyle yaşanan anlaşmazlık çözüme kavuşturulamazsa 1895 yılından bu yana aynı yerde kaymakçılık yapan Şestakof ailesi dükkanlarını bugün kapatmak zorunda kalacak. ‘Son Pazar kahvaltısı’ öncesi dükkan önünde uzun kuyruklar oluşturan Pando’nun müdavimleri ise “Tarihi değerlerimizin korunması gerekiyor. Bu yüzden Kaymakçı Pando kapanmamalı” dedi.

Milliyet'ten Arif Balkan'ın haberine göre, İstanbul Beşiktaş’ın sembol dükkanlarından Kaymakçı Pando efsanesi bugün sona eriyor. Şöhreti dünyayı saran bu ufak kahvaltıcının kapanıyor olması müdavimlerini üzerken Pando’da ‘son Pazar kahvaltısı’ yapmak isteyenler dün dükkanın önünde uzun kuyruklar oluşturdu. 1895 yılından bu yana aynı yerde kaymakçılık yapan Şestakof ailesinin mal sahibiyle yaşadığı anlaşmazlık sonrası boşaltma tebligatı almaları efsanenin sonunu hazırladı. Pandelli, namı-ı diğer Pando Şestakof ve eşi Döne Şestakof‘un işlettiği bu sevimli dükkanın gediklileri ise bir alışkanlıklarının yok olmasına tepkili.

‘Eşyaları eskiciye veririz’

Pando Şestakof (92), mal sahibinin dükkanın kapanması için çok mücadele ettiğini belirterek “Yasalar ne diyorsa onu yapacağız. Medeniyet bunu gerektirir. Ama on yıllardır buradayız. Beşiktaşlıyız. Yavaş yavaş eşyaları taşımaya başlayacağız. Bırakacak bir yer bulamazsak veririz eskiciye” diyor. Pando, dükkanının dünya çapında tanındığını belirterek “Çinlisinden Amerikalısına İstanbul’a yolu düşen herkes dükkanıma uğrar. Dünyanın tanıdığı kaymağımı artık satamayacak oluşum beni üzüyor. Ama en sonunda yıldık” ifadelerini kullandı. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın devreye girdiğini belirten Döne Şestakof ise “Kampanyalar çok ses getirdi. Şu an için yeni bir yer açmayı düşünmüyoruz. Dinleneceğiz” diyor.

Koşa koşa geldiler

Pando’nun açık olduğu son pazar günü dükkan her zamankinden daha hareketliydi. Müdavimlerin yanı sıra, pek çok kişi bu küçük dükkanın kapanacağını duyduktan sonra soluğu Beşiktaş’ta almıştı. Kaymakçı Pando’da son pazar kahvaltısı için soluğu burada alan isimlerden Eyüp Ayaydın, dükkanın kapanmasının son derece yanlış olacağını belirterek “Bu markalar kaç yüzyıl yaşadıklarıyla yeşeriyorlar. Böyle yerleri ısrarla yıkıp yenisini yapmak istiyorlar ama yanlış. Daha önce de 1,2 kere gelmiştik. Kapanmasından memnun değiliz” dedi.

Pando’nun son müşterilerinden Perihan Yüceler de “Kaymakçı Pando’ya daha önce de gelmiştik. Ama hep burada kalacağını düşündüğümüz için çok sık gelmiyorduk. Kapanacağı haberini duyunca koşa koşa geldik.  Böyle güzel bir yerin büyük sermayelere kurban edilmesi çok üzücü. Burası Beşiktaş ile özdeşleşmiş bir yer. Tarih yok oluyor. Bir daha burada olamayacağını bilmek beni çok üzüyor” sözleriyle anlatıyor üzüntüsünü.

‘Böyle bir değer yok olmamalı’

Pando’nun gediklilerinden Cenk Atik de “Üzülüyoruz ama yapacak bir şey yok. İnşallah yakın bir yere taşınır ve yaşatılmaya devam eder. Burası 15 yıldır geldiğimiz bir yer. Böyle bir değer yok olmamalı. Belediyeden de desteklerin sağlanmasını diliyoruz” diye konuştu. Daha önce Pando’ya sıklıkla gelmediğini belirten Simge Bilge ise “Kapanacağını duyduğumuz için hemen geldik. Tarihi değerlerimizin korunması gerekiyor. Bu yüzden Kaymakçı Pando kapanmamalı” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/pandoda-son-pazar-kahvaltisi_123984.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!