Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Pando'nun Tarihi Binası Mühürlendi!

Beşiktaş Belediyesi bu sabah, eskiden Pando'nun olduğu dükkânın tarihi yapıda tadilat yapıldığı gerekçesiyle mühürlendiğini belirtti. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Haznedar, önceki gün yaptığı açıklamada, tadilat yapılan binanın soruşturulacağını söylemişti.

yapi.com.tr
Pando'nun Tarihi Binası Mühürlendi!

İstanbul Beşiktaş'ın sembol dükkanlarından olan Pando Kaymak geçen aylarda tahliye edilmişti. Pando'nun Beşiktaş Sinanpaşa Mahallesi'nde bulunan dükkanı Kültür Varlıkları tarafından tarihi yapı olarak tescil edilmesine rağmen binanın sahipleri yapıda tadilat yaptı.

Bunun üzerine Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tadilat konusunun soruşturulması için Beşiktaş Belediyesi'ne bir yazı yazdı. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Haznedar ise önceki gün konunun araştırılacağını söyledi. Hürriyet Gazetesi'nden Can Mumay'ın haberine göre, bugün Beşiktaş Belediyesi rutin kontroller çerçevesinde söz konusu binanın 20 Kasım tarihinde mühürlendiğini belirtti.

'Çalışma için izin alınmadı'

Belediye'nin yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verildi: "Beşiktaş İlçesi, Sinanpaşa Mahallesi, Mumcu Bakkal Sokak, 14 pafta, 302 ada, 4 parsel 5 kapı sayılı yerde 20.11.2014 tarihinde periyodik olarak yapılan bölge kontrolleri sırasında mahallinde yapılan tetkikte söz konusu yerde izinsiz olarak onarım çalışması yapılmakta olduğunun görülmesi üzerine inşaat faaliyeti durdurulup, dükkan dış kapıdan mühürlenmiştir. Ayrıca inceleme sırasında İBB Başkanlığı Beyaz Masaya gelen başvuru üzerine İBB Başkanlığı KUDEB birimi teknik elemanlarınca da yerinde tetkik yapılmıştır.

Söz konusu yer II. Grup Taşınmaz Kültür Varlığı olması nedeni ile konunun Başkanlığımız KUDEB birimince incelenmiş ve yapılan değerlendirme sonucunda söz konusu yerle alakalı 3194 ve 2863 sayılı yasaların ilgili maddeleri kapsamında yasal işlemlerine başlanılmıştır. Bahse konu yerdeki tadilata yönelik çalışmalar ile ilgili her türlü yasal işlemler yapılmış olup yasal süreci devam etmektedir"

http://www.yapi.com.tr/haberler/pandonun-tarihi-binasi-muhurlendi_126672.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!