Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Pendik Höyüğü sit alanı ilan edildi

Büyükşehir Belediye Meclisi, İstanbul 5 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararı doğrultusunda, Pendik Höyüğü’nün gerçek boyutlarıyla ortaya çıkarılması için bölgedeki SSK arazisinin sit alanına alınmasını karara bağladı. SSK alanı daha önce 2. derece arkeolojik sit alanı olarak belirlenmişti.

Radikal Gazetesi
Pendik Höyüğü sit alanı ilan edildi

Büyükşehir Belediye Meclisi, tarih öncesi döneme ait bir yerleşim birimi olan Pendik Höyüğü’ndeki kazı çalışmalarının genişletilebilmesi için bölgedeki SSK arazisini 1. derece sit alanı ilan etti. Büyükşehir Belediye Meclisi, İstanbul 5 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararı doğrultusunda, Pendik Höyüğü’nün gerçek boyutlarıyla ortaya çıkarılması için bölgedeki SSK arazisinin sit alanına alınmasını karara bağladı. SSK alanı daha önce 2. derece arkeolojik sit alanı olarak belirlenmişti.

Pendik Höyüğü; Pendik’in 1 kilometre doğusunda yer alıyor. Höyüğün güney ucunda; Temenye Burnu ve Koyu, kuzey ucunda Sosyal Sigortalar Hastanesi bahçesi, doğu sınırında ise bugün kurumuş olan bir dere bulunuyor. M.Ö. 5000’lerden beri yerleşim alanı olduğu belirlenen Pendik’teki höyükte yapılan kazılarda geometrik desenli kadeh, küp, testi, iğne, olta, kemikten yapılmış eşyalar, kaşık, spatula ve cilalı balta gibi pek çok eser çıkarıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/pendik-hoyugu-sit-alani-ilan-edildi_66391.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!