Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Eski Van Şehri'ndeki Restorasyon Çalışmaları

Eski Van Şehri'nde incelemelerde bulunan Van Valisi Münir Karaloğlu, ''Van Kalesi ve Eski Van şehrindeki mevcut eserlerin tamamını ayağa kaldırıp, buraları 24 saat yaşanabilir mekanlar haline getirmemiz lazım'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Eski Van Şehri'ndeki Restorasyon Çalışmaları Foto: AA

Van Valisi Münir Karaloğlu, tarihi Van Kalesi ile Van şehri içerisinde yer alan ve restorasyon çalışmaları devam eden yapılarda incelemelerde bulundu.

İlk olarak 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerindeki depremlerde hasar gören Kayaçelebi ve Hüsrevpaşa Camilerini gezen Vali Karaloğlu, yıkılan minare, kubbe ve son cemaat kısımlarında yapılan çalışmaları takip etti.

Karaloğlu, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün hasar gören kısımlarla ilgili açtığı ihaleyle başlayan restorasyon ve onarım çalışmaları ile ilgili yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı. Firma yetkilisinden, iki caminin önümüzdeki yıl Ramazan ayına yetiştirilmesini isteyen Vali Karaloğlu, daha sonra eski Van şehrinin batı kısmında bulunan ve restorasyon çalışmaları devam eden Horhor Camisi'nde incelemelerde bulundu.

Karaloğlu, burada kendisine bilgi veren YYÜ Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Şehir Planlama Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şahabettin Öztürk'ten Horhor Camisi'nin de Kayaçelebi ve Hüsrevpaşa Camileriyle birlikte Ramazan ayına yetiştirilmesini istedi.

İncelemeleri ile ilgili açıklama yapan Vali Karaloğlu, eski Van şehrindeki mevcut eserlerin tamamını ayağa kaldırarak kenti, Türkiye'nin önemli inanç merkezlerinden biri haline getirmek istediklerini belirterek, ''Horhor Cami ve Medresesi, önemli bir merkez. Burayı ayağa kaldırıp kalenin zirvesinde Süleyman Han Cami, eteğinde ise Horhor Cami ile insanlarımızın ziyaret edeceği mekanlar haline getireceğiz. Buraların restore edilerek turizme kazandırılması,inanç turizmi açısından çok önemli. Van zaten başlı başına Türkiye'nin inanç turizmi açısından en önemli merkezlerinden biridir. Ama bunu destekleyecek yapıları ortaya çıkarmamız lazım'' dedi.

Kızıl Cami, Ulu Cami, Abbasağa Cami, Hüsrevpaşa Çifte Hamamı ile Hüsrevpaşa Hanı projelerinin de hazır olduğunu belirten Karaloğlu, 2013 yılında ihalelerin yapılacağını vurguladı.

Karaloğlu, ''Bu eserlerin röleve ve restorasyon, restitüsyon projeleri, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan daha önce geçmişti. Bu yapıların ihale çalışmaları devam etmektedir. Uygulama çalışmalarına 2013 yılında başlanacaktır. İnşallah eski Van şehrindeki bu eserleri restore ederek yeni bir dinamiği ayağa kaldırmış olacağız'' dedi.

2013 yılında restorasyon çalışmaları başlıyor

Eski Van Şehri'nde birbirinden değerli yüzlerce tarihi eserin yer aldığını anımsatan Karaloğlu, Miri Ambarı'ndan sarnıcına, kilisesinden camisine, medresesinden hamamına kadar çok sayıda eser olduğunu anımsattı.

Kızıl Cami minaresindeki süslemeler ve çinilerin 13. yüzyıldan kalma Selçuklu eserleri olduğunu hatırlatan Karaloğlu, ''Bu önemli eserleri mutlaka ayağa kaldırmamız lazım. Bunun için de Van Kalesi etrafında, eski Van şehrinde daha çok çalışma yapmamız lazım. Mevcut eserlerin tamamını ayağa kaldırıp buraları 24 saat yaşanabilir mekanlar haline getirmemiz lazım. Yoksa oraları korumamız mümkün değil. Süleyman Han Camisi'ni ibadete açık. Kalenin çıkış yolu ve sur restorasyonlarının 3. etap ihalesi geçtiğimiz hafta yapıldı. Bunların uygulamasına da 2013 yılında başlanacak. İnşallah kale ve çevresi, 3-5 yıl sonra Türkiye ve dünyanın dört bir tarafından insanların 'Gidip orayı görelim' diyecekleri mekanlar haline gelecek'' diye konuştu.

Karaloğlu'nun eski Van şehrindeki incelemelerinde Vali Yardımcısı Atay Uslu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İzzettin Polat, Van Röleve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram ile İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ hazır bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/eski-van-sehrindeki-restorasyon-calismalari-_102731.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!