Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Perge'deki 9 Eserin Restorasyonuna Sponsor Aranıyor

Antalya kent merkezine 20 dakika uzaklıktaki Perge Antik Kenti'nin ayağa kaldırılması için başlatılan, vergi iadesinde kullanılabilecek sponsorluk kampanyasına destek çıkmadı. Antik kentteki Güney Hamamı, çeşmeler, Roma Kapısı gibi 9 eserin restorasyonu için 880 bin TL aranıyor.

yapi.com.tr
Perge'deki 9 Eserin Restorasyonuna Sponsor Aranıyor

Antalya'da bu yıldan itibaren kültürel ve tarihi değerlerin de turizmde öne çıkarılması amacıyla ilk defa Perge Antik Kenti tema olarak belirlenerek, 2018 yılı turizmde 'Perge Yılı' ilan edildi. Yorgun Herakles ve yurt dışına kaçırıldıktan sonra İsviçre'den geri getirilen Herakles Lahdi'nin de aralarında olduğu Antalya Müzesi'ndeki binlerce eserin çıkarıldığı Perge Antik Kent'te, sütunlu caddelerin ayağa kaldırılması amacıyla başlatılan 'Perge'de dikili bir sütunun olsun' kampanyasının yanısıra antik kentteki diğer önemli tarihi eserlerin restorasyonu için de Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nce sponsorluk desteği çağrısı yapıldı.

Liste Yayımlandı
Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından Perge Antik Kenti'ndeki tarihi yapıların restorasyonuna destek için 5228 sayılı 'Bazı Kanunlarda ve 178 Sayılı KHK'da Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun' ve Bakanlığın Kültürel Alanlardaki Destek (Sponsor) Faaliyetlerinin Teşvik Edilmesi Hakkında Genelge' kapsamında, Perge arkeolojik kazısında yürütülen işlerle ilgili Mayıs’ta liste yayımlandı. Listede, sponsorluk desteği beklenen eserler tamamlandığında orijinal hallerindeki gibi restorasyonları tamamlandıktan sonra alacakları şekillerin fotoğraflarına yer verildi.

9 Eser İçin 880 Bin TL
Listede sponsor olunabilecek toplam 9 proje ve uygulama için 880 bin TL sponsorluk desteği belirlendi. Buna göre, tarihi eserler ve sponsorluk ücretleri şöyle:

"F2 Çeşmesi için 100 bin TL., Güney Hamamı Propylonu için 25 bin TL., F3 Çeşmesi için 100 bin TL., Tetrapylon için 5 bin TL., Macellum Yapısı için 45 bin TL., Güney Hamamı Propylonu için 25 bin TL., Roma Kapısı için 30 bin TL., Demetrius-Apollonios Takı onarımı için 250 bin TL., Batı Nekropolü üst örtüsünün yenilenmesi için 300 bin TL."

Restorasyonlara sponsor olan firma, kişi veya sivil toplum örgütlerinin isimlerine Perge kazısı sponsorları ana levhasında yer verileceği duyuruldu. Kazı başkanlığınca yapılacağı duyurulan harcamalar Hazine ve Maliye Bakanlığı birimlerince onaylandıktan sonra destekleyene vergi iadesinde kullanacağı belge verileceği de kaydedildi.

Sponsor Çıkmadı
Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nün çalışmalarına rağmen Perge Antik Kenti'ndeki 9 eserin restorasyonu için sponsor çıkmadı. Alanda arkeolojik kazılarını sürdüren Antalya Müze Müdürlüğü tarafından aynı zamanda eserlerin ayağa kaldırılması ve turizme kazandırılması için sponsor arayışları sürdürülüyor. Perge Antik Kenti, UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme kapsamında, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne de eklendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/pergedeki-9-eserin-restorasyonuna-sponsor-araniyor_169005.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!