Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Petkim'in Özelleştirilmesine En Yüksek Teklifi 605 Milyon Dolar ile Uzanlar'a Ait Standart Kimya Verdi

Petkim'in yüzde 88.86'sının özelleştirilmesi için yapılan ihale sonuçlandı. Petkim'in özelleştirilmesine en yüksek teklifi Uzanlar'a ait Standart K

Dünyab>Petkim'in yüzde 88.86'sının özelleştirilmesi için yapılan ihale sonuçlandı. Petkim'in özelleştirilmesine en yüksek teklifi Uzanlar'a ait Standart Kimya verdi. Standart Kimya, Petkim'in yüzde 88.86'sı için açılan ihaleyi 605 milyon dolar ile kazandı.

İhalenin kapalı teklifin verildiği birinci turunda en yüksek teklif 577 milyon 590 bin dolar oldu. Bunun ardından yapılan elemeli kapalı turda Vakıfbank, en düşük teklifi verdi ve elendi. İhale komisyonu, ihalede açık artırma başlangıç tutarını 605 milyon dolar, artırma aralığını da 10 milyon dolar olarak belirledi. Geçilen açık artırmada Sanko Kimya adına katılan Abdulkadir Konukoğlu, İhale Türkiye için bir dönüm noktasıdır. İhaleye katılmaktan şeref duyduk. Özelleştirmeler bundan sonra daha hızlı ve emin bir şekilde gerçekleştirilmeli" diyerek açık artırmaya katılmayacaklarını söyledi.

Sanko Kimya'nın ihaleden çekilmesinin ardından Standart Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Uzan ise 605 milyon dolarlık tekliflerinde bir artırıma gitmeyeceklerini açıkladı. İhale Komisyonu Başkanı Hidayet Kaya, açık artırmanın tamamlanmasının ardından ihaleyle ilgili gerekli değerlendirmeleri yapacaklarını ve kararı ÖYK'ya sunup sunmamaya karar vereceklerini ifade etti. Kaya, Rekabet Kurumu'na nihai onay için de kararın gözden geçirileceğini söyledi.

Uzan'dan çalışanlara ikramiye sözü

İhalede en yüksek teklifi veren Standart Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Uzan, ihalenin ardından ödeme şekline ilişkin bir soru üzerine, tutarın yüzde 40'ını peşin, geri kalan yüzde 60'lık bölümünü ise her yıl yüzde 20'lik dilimler halinde 3 yılda ödeyeceklerini söyledi.

Uzan, Petkim'e ne kadarlık yatırım yapacaklarının sorulması üzerine ise "Gerekli olan herşey yapılacak" yanıtını verdi. Kemal Uzan, Petkim çalışanlarının işten çıkaratılıp çıkartılmayacağı konusunda "Öyle bir şey söylemiyorum, daha çok erken" dedi.

Uzan, Petkim'de sözleşme imzaladıktan sonra 10 yıllık hizmeti bulunanlara bir maaş, 15 yıllık hizmet bulunanlara birbuçuk maaş, 20 yıllık hizmeti bulunanlara da iki maaş ikramiye vereceklerini bildirdi. Kemal Uzan, Petkim'i bugün yüzde 60'a kadar olan ithalatı ortadan kaldırmak için Petkim'i almayı amaçladıklarını belirtti ve "Ülkeye yapacağımız en büyük hizmet budur" dedi.

Standart Kimya

Uzan Grubu'na ait Standart Kimya ocak ayı başında kuruluş işlemlerini tamamladı ve mart ayında 500 milyar lira sermayeyle resmen kuruldu

Şirkette Kemal Uzan yüzde 49, Cem Cengiz Uzan ve Murat Hakan Uzan yüzde 24'er, Yavuz Uzan yüzde 2, Bahattin Uzan da yüzde 1 oranında paya sahip. Standart Kimya Petrol Doğalgaz Sanayi ve Ticaret adlı şirketin merkezi Cağaloğlu'nda.

http://www.yapi.com.tr/haberler/petkimin-ozellestirilmesine-en-yuksek-teklifi-605-milyon-dolar-ile-uzanlara-ait-standart-kimya-verdi_4656.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!