Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

PETKİM İhalesi Haziran’ın İlk Haftası Sonuçlanacak

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Metin Kilci, Petkim ihalesinin, Haziran’ın ilk haftasında sonuçlandırılmasının beklendiğini, Tüpraş ve Tekel’in

NTV-MSNBCb>Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Metin Kilci, Petkim ihalesinin, Haziran’ın ilk haftasında sonuçlandırılmasının beklendiğini, Tüpraş ve Tekel’in ise Haziran başında satışa çıkarılacağını ifade etti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen, Özelleştirme İdaresi Başkanı (ÖİB) Vekili Metin Kilci’yi makamında ziyaret ederek yaklaşık bir saat görüştü. Kilci, görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, 4 milyar dolarlık özelleştirme hedefinin üç önemli ayağının bulunduğunu belirterek, bunları, “ Petkim, Tüpraş, Tekel” olarak sıraladı.

Petkim ile ilgili ihale komisyonu kararının, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) kararına sunulacağını ve satış sözleşmesi imzalama sürecinin başlayacağını belirten Kilci, Tüpraş ve Tekel için ihale ilanına Haziran ayının başında çıkacaklarını IMF’ye anlattıklarını, bu konularda IMF Heyeti’nden son derece olumlu tepkiler aldıklarını kaydetti.
Kilci, özelleştirme programını, IMF takdir etsin diye değil, Türkiye için yararlı olduğuna inandıkları için uyguladıklarını da vurguladı.
Kilci, enerji kuruluşlarının özelleştirilmesine ilişkin soruya, şu yanıtı verdi:
“Bu ay sonuna kadar, hangi enerji kuruluşlarını özelleştirme kapsamına alacağımız belli olacak. Şu anda Enerji Bakanlığı ile ortak bir çalışma yürütüyoruz. Sadece bu yıl içinde özelleştirilebilecek enerji kuruluşlarını özelleştirme portföyüne alacağız. Bu yıl içinde özelleştirilemeyecek enerji kuruluşlarını programa almanın bir anlamı bulunmuyor. Ay sonuna kadar (31 mayıs), enerji konusunda özelleştirilecek kuruluşlar belli olacak.”

İLK ÇEYREK GELİRİ VE ŞEKER FABRİKALARI
Bu arada “özelleştirmede, bu yılın ilk çeyreğinde 30 milyon dolarlık gelir öngörülmüştü, yaklaşık 27 milyon dolarlık bir gerçekleşme söz konusu” diyen Kilci, özelleştirmelerde, ihale sonucundan enaz iki ay sonra gerçekte bir gelir elde edilmeye başlanması nedeniyle, ilk çeyrekte çok büyük bir gelir rakamı olmadığını belirtti.
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusunda, hangi binalar, hangi fabrikaların ne zaman satılacağına kadar, Sanayi Bakanlığı ile ayrıntılı bir yol haritası hazırladıklarını belirten Kilci, Haziran ayı içerisinde, bu ayrıntılı stratejinin, ÖYK tarafından onaylanmasını beklediklerini kaydetti.
ÖİB olarak, Telekom’un özelleştirilmesi sürecinin bir parçasında yer aldıklarını hatırlatan Kilci, çalışmanın Ulaştırma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı ile birlikte yürütüldüğünü, bu konuyu IMF’ye aktardıklarını ifade etti.
Kilci, Telekom’un değerlemesi konusunda yeni bir rakamın bulunmadığını ve bu konudaki çalışmaların bu yıl sonuna kadar tamamlanmasının öngörüldüğünü vurguladı.

“ÖZELLEŞTİRME HEDEFİNDE REVİZYON YOK”
Kilci özelleştirme hedefinin revize edilip edilmeyeceğine ilişkin soruya karşılık, 4 milyar dolarlık hedefin gerçekleştirilmesi yolunda gerekenleri yaptıklarını, aşılmasını arzu ettiklerini vurgularken, fakat şu anda kendilerini bağlayacak bir revizyon yapmalarının imkansız olduğunu kaydetti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/petkim-ihalesi-haziranin-ilk-haftasi-sonuclanacak_4456.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!