Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Petkim En Geç Eylülde Tekrar İhaleye Çıkacak

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Petkim’in ihaleye yeniden açılması için bugün talimat verdiğini ve söz konusu ihalenin hemen açılacağını bildirdi.

Zamanb>Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Petkim’in ihaleye yeniden açılması için bugün talimat verdiğini ve söz konusu ihalenin hemen açılacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Enerji Bakanı Hilmi Güler ile bir araya geldi. Bakan Unakıtan, görüşmenin ardından gazetecilerin soruları üzerine, Petkim’in ihaleye yeniden açılması için bugün (dün) talimat verdiğini ve söz konusu ihalenin hemen açılacağını kaydetti. Mavi Akım’la ilgili görüşmelerin sürdüğünü belirten Enerji Bakanı Güler de, Manavgat suyunun İsrail’e satışı konusundaki soruya karşılık, gelecek hafta imza atmak için İsrail’e gidebileceğini bildirdi.

Bu arada Özelleştirme İdaresi (Öİ) Başkanı Metin Kilci de, “Petkim ihale ilanlarını ağustos ayı içine yetiştirmeye çalışıyoruz, yetişmezse en geç eylül başında ilana çıkacağız.” dedi. Petkim’in özelleştirilmesine ilişkin şartnamede değişiklik yapılmayacağını belirten Kilci, yine Petkim’in yüzde 88,86 hissesinin özelleştirilmesi için ihaleye çıkılacağını belirtti. Kilci, ancak ödemeye ilişkin şartnamedeki bazı konuları daha da netleştirebileceklerini vurguladı. Petkim için pazar araştırmalarına başladıklarını da anlatan Kilci, ihaleye daha fazla katılımı sağlamak için dünyadaki ve yurtiçindeki yatırımcıların nabzını yokladıklarını kaydetti. Öte yandan ilk Petkim ihalesinde ikinci en iyi teklifin sahibi Zorlu Holding, ihaleyi kazanan Uzan Grubu’nun şartları yerine getirememesi nedeniyle iptalinin ardından şirket ile hâlâ ilgilendiklerini ve yeni ihale şartlarına göre girip girmeyeceklerine karar vereceklerini bildirdi. Diğer taraftan Petkim, bu yılın ilk 6 aylık bölümünde 57 trilyon lira net zarar açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/petkim-en-gec-eylulde-tekrar-ihaleye-cikacak_5350.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!