Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Peyzaj Mimarları Odası: Tarihimizi unutmadık
Referanduma bir aydan az bir süre kaldı ve bizler belleklerimizi zorlamalı, bu gün demokratik, eşit ve özgür Anayasa değişikliği yapıyoruz diyenlere, belleklerimizde silinenleri tekrar hatırlayarak cevap vermeliyiz.  Çünkü, geleceğimizi yeniden inşa edebilmemiz için geride bıraktığımız olayları, daha bir temellerine inerek, bir kez daha ince bir elekten geçirerek yeniden tahlil etmemizin, geleceğimizi birlikte çizmemizde büyük yararları vardır.
1980 ihtilalini yapanlar "Türkiye‘de kurulacak özgürlükçü demokrasiye başlamak maksadıyla" demişlerdi...Bu gün toplumun temel hak ve özgürlüklerinin düzenleyicisi Anayasa‘nın değişikliğini gündeme getirenlere,  Cumhuriyet tarihine bakmamız ve 12 Eylül düzeninin ürünü olan  30 yılda ki edinimlerimize bakmamız ....sosyal, ekonomik ve toplumsal anlamda geldiğimiz süreci bir kez daha gözden geçirerek karar vermemiz gerekmez mi?

Gerekir çünkü AKP Hükümeti  AB‘ye üyelik sürecinde;

• Türkiye‘nin demokratikleşeceği izlenimi ile yeni liberal politikalar olan bu sürecini  yaşama geçirmekte
• Meclisteki sayısal üstünlüğü ile AB dayatması tüm yasaları değiştirmiş olmasına rağmen, kamu yararı ve ülkemiz topraklarının korunması adına gerçekleştirmekte olduğunuz hukuk mücadelemizde yapmak istedikleri ciddi tıkanmıştır. Bu sebeple hukukun, toplumsal gücünü kırmaktan başka çaresi kalmamıştır. Anayasa değişikliğinde getirilen temel durum yürütmenin yani iktidarın gücünü yargının önünde tutmak tutkusudur. Diktatörlüğünü ilan etme tutkusundan başka bir şey değildir.

Nedir, bugün bizlere oylatılmak istenen;

1. Siyasi partilerle ilişkin dava ve başvurularda iptal ve itiraz davaları ile Yüce Divan sıfatı ile yürütülecek yargılamalara TBMM tarafından bakılması.
% 10 barajla oluşmuş bir parlamentonun ülkemiz hukuk sistemini baştan aşağı değiştirmeye kendisini nasıl yeterli gördüğünü sorgulamadan, mecliste çoğunluğu olan istediğini yapacaktır" ,

2. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanacak üyelerin katılımı oluşturulacaktır.
Cumhurbaşkanı önerilen isimler içerisinden atamayı yapacaktır... Yargı üzerindeki siyasi baskı artacak, yargı bağımsızlığını yitirecektir.

3. Anayasa Mahkemesi yapısı değiştirilerek Cumhurbaşkanı tarafından onaylanacak kişiler  yer alacak...
Yani yürütme üzerindeki yargı denetimi ortadan kalkacaktır... bu ülkenin hukuki teminatı olan Cumhuriyet rejiminin güvencesi olan en üst kurum iktidarın anayasasını savunan bir kurum haline getirilecektir

Son yıllarda özellikle meslek alanlarımız olan doğal, kültürel ve sosyal yaşam alanlarımızda AKP’nin yarattığı tahribata karşın mesleğimizin bilimsel ve teknik gücünü halkın yararına sunmak üzere kamu kurumu niteliği ile diğer meslek odalarının da olduğu gibi gerçekleştirdiği onurlu mücadele ile başa çıkamayanların, yasama ile tüm emellerini hayata geçirenlerin karşısında kalan tek engel olan bağımsız yargıya müdahale için hazırladıkları anayasayı halkoyuna sunmaktadır. TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu olarak  Anayasa değişikliği oylamasında bilimsel ve toplumsal aklın  bizim gibi HAYIR diyeceğini bilmekteyiz.

••         İnsanın paranın gücü karşısında köleleşmesini, en temel toplumsal ve insani hakların ortadan kalkmasını,  insanlar arası eşitsizliklerin derinleşmesini dikte edecek olan Anayasaya REFERANDUMDA HAYIR diyeceğiz...

••         Türkiye Cumhuriyeti‘nin tasfiye edilme girişimlerine hizmet eden, böylesi  bir anayasa ile Türkiye‘nin kağıt üzerinde dahi egemen bir ülke olması söz konusu değildir. Türkiye hukuken uluslar arası tekellerin yağma ve talanına açık hale getirilecek olan Anayasaya REFERANDUMDA HAYIR  diyeceğiz. 

••         AKP‘nin kutsadığı piyasa güçlerinin ve emperyalist devletlerin karşısında "bağımsızlık" şiarı ciddi bir engeldir. Bağımsızlığımızı elimizden alacak olan Anayasaya REFERANDUMDA HAYIR diyeceğiz.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/peyzaj-mimarlari-odasi-tarihimizi-unutmadik_96345.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!