Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

PLASFED'den 'Plastik İşleme Makineleri Sektör İzleme Raporu'

PLASFED raporuna göre 2012 yılında tahmini olarak plastik işleme makineleri üretimi önceki yıla oranla yüzde 7, ithalatı yüzde 9 azalacak. Bu yıl plastik işleme makinelerinde yurtiçi satışlarında yüzde 10 gerileme beklentisine karşılık ihracatın ise yüzde 5 artması öngörülüyor.

yapi.com.tr
PLASFED'den 'Plastik İşleme Makineleri Sektör İzleme Raporu'

p>Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED), Türkiye’de plastik işleme makineleri sektörünün kapsamlı bir resmini görmek amacıyla hazırladığı 'Plastik İşleme Makineleri Sektör İzleme Raporu'nu yayınladı. Hızla büyüyen plastik sektörü, 2003 – 2012 yılları arasında toplam 5,7 milyar dolarlık makine ve teçhizat yatırımı yaparken, plastik işleme makineleri, aksam ve parçalarında talebin ancak yüzde 70 – 80’i ithalatla karşılanabildi. PLASFED raporuna göre, plastik sektörü hızla dış pazarlara açılırken, plastik işleme makineleri üretimi ise bu hıza paralel gelişemiyor ve bu sektör, başta Çin olmak üzere ucuz makine üreticisi ülkelerden yapılan ithalat karşısında hızla geriliyor. 2012 yılında plastik işleme makineleri üretiminin 2011 yılına kıyasla yüzde 7, ithalatının yüzde 9 ve yurtiçi satışlarının yüzde 10 gerileme beklentisine karşılık ihracatın yüzde 5 artması öngörülüyor.

Sektöre yönelik bir devlet stratejisi olmalı

PLASFED raporuna göre bu yılın ilk altı ayındaki gelişmelerle plastik işleme makineleri ile aksam ve parçaları sektöründe, 2012 sonu itibarıyla üretimin 274 milyon dolar, ithalatın 627 milyon dolar, ihracatın 107 milyon dolar ve iç pazar satışlarının (plastik sektörünün makine ve teçhizat yatırımı) ise 794 milyon dolar olması bekleniyor. PLASFED Başkanı Selçuk Aksoy, plastik işleme makineleri sektörüne yönelik bir devlet stratejisinin olması gerektiğine değinerek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yerli üreticinin yeterince korunmaması ve plastik mamul üreticilerinin rekabet üstünlüğü sağlamak için ucuz ve ikinci el makine ithalatını tercih etmeleri, Türkiye’de plastik işleme makineleri sektörünün hızla küçülmesine neden olmaktadır. Oysa Türkiye, ucuz ve yetişmiş insan gücü ile makine üretimindeki deneyim avantajını kullanarak global makine üreticilerini Türkiye’de yatırım yapmak için gerekli teşvik altyapısını kurabilir ve global oyuncuların Türkiye’de yapacağı plastik işleme makine yatırımlarına özel teşvikler sağlayabilir. Bu şekilde uygulanacak bir teşvik altyapısı ile en azından plastik işleme makinelerinin bazı modelleri için Türkiye üretim ve ihracat üssü haline getirilebilir. Türkiye’nin makine üretiminde global oyuncu olması, bu sektöre yönelik aksam ve parçaların da hızla üretilip daha büyük katma değerle ihraç edilmesine olanak verecektir”.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/plasfedden-plastik-isleme-makineleri-sektor-izleme-raporu_102332.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!