Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Praktiker Türkiye'de Yeniden Yapılanıyor

2013 yılının şubat ayında kar edemediği gerekçesiyle Türkiye'den çıkma kararı alan Alman yapı market devi Praktiker Türkiye'de yeniden yapılanacak. Praktiker'in isim hakkını Hollandalı PRACTICAL Retail satın aldı. Praktiker'in 2015 yılında hedefi 30 mağaza açmak.

yapi.com.tr
Praktiker Türkiye'de Yeniden Yapılanıyor

Praktiker’in Türkiye’deki isim haklarını PRACTICAL Retail Holding satın aldı. İlk yıl 40 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını ifade eden şirketin yönetim kurulu başkanı Benjamin Schaller Steiner 300-1000 metrekare arasında büyüklüğe sahip Praktirek Pratik adıyla yeni bir konsept yaratacaklarını söyledi. Türkiye’de yeniden yapılanacak olan Praktiker 2015 yılında 30 mağaza açmayı planlıyor. Praktiker orta vadede ise 100 mağazaya ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye’de yapı marketi ve ev geliştirme sektörüyle ilgili 16 milyar dolarlık potansiyeli göz önünde bulundurduklarını belirten Steiner 200 tedarikçiyle çalıştıklarını ve yüzde 80’inin yerli olduğunu söyledi. Praktiker yeniden yapılanma sürecinde şehir içinde mağazalara yönelecek.

Geçen sene iflas etmişti

Praktiker son yıllarda ödeme dengelerinde meydana gelen sorunlar, aşırı borçlanma ve ödeme yetersizliği nedeniyle Temmuz 2013'te iflas başvurusunda bulunmuştu. O dönem şirketten yapılan açıklamada Praktiker'in 9 ülkede 18 bin çalışanı olduğu, bunların 7 bininin Almanya dışında çalıştığı ifade edilmişti. Firmanın işlerinin kötü gitmesindeki diğer bir faktörün de ağır geçen kış ve aşırı yağışlı bahar ayları olduğunu vurgulanmıştı.

15 yıldır Türkiye'deydi

Türkiye'de faaliyetlerini 1998 yılından bu yana sürdüren şirket, yaklaşık 300'den fazla yerel tedarikçi ile çalışıyordu. Praktiker'in mağazaları ise İstanbul'da Kartal, Ümraniye, Bayrampaşa, Mahmutbey, Ankara'da Bilkent, Etlik ve Gaziantep, Konya, Adana ile İzmir Mavişehir olmak üzere altı ilde toplam 10 noktada yer alıyordu. Praktiker'in Avrupa çapında Almanya, Polonya, Macaristan, Yunanistan, Lüksemburg, Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna ve Arnavutluk'ta 340'ın üzerindeki marketinde yaklaşık 21 bin çalışanı bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/praktiker-turkiyede-yeniden-yapilaniyor_125696.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!