Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.


Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp Vefat Etti

Y. Müh. Mimar Kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp 10 Ocak 2021 günü yaşamını yitirdi. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

yapi.com.tr
Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp Vefat Etti

31 Mayıs 1948 doğumlu Ahmet Vefik Alp 73 yaşında kalp krizinden hayatını kaybetti. Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp'in cenazesi 11 Ocak (bugün) öğlen Kuşadası’nda toprağa verilecek.

 
Ahmet Vefik Alp kimdir?
Saint Joseph Fransız Lisesi'ni bitirdikten sonra Robert College İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde yüksek öğrenimine başlamış, aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'ne geçerek 1971 yılında 'Pekiyi' derece ile ''Mimar', 1973 yılında da 'Pekiyi' derece ile Yüksek Mühendis Mimar' Diplomalarını almıştır. 1973 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde 'Asistan'lığa atanan Alp, 1977 yılında ABD'ye gönderilmiştir.
 
Alp, Houston, Texas, 'Rice University'de, 1978 yılında Şehircilik alanındaki projesiyle 'Master'; 1979'da Mimari ve Şehirsel Psikoloji alanında insanlar, binalar ve şehirler arasındaki zihinsel ve duygusal etkileşimleri inceleyen 16 ayda tamamladığı ‘Aesthetic Response to Geometry in Architecture’ araştırması ile de ‘Doktor’ payelerini almıştır.
 
1982 yılında Suudi Arabistan KFUPM 'Kral Fahd Universitesi'ne davet edilen Alp’in bu dönemde hazırladığı projelerden ''Riyad Diplomatik Şehir'de TC Riyad Büyükelçiliği ve Lojmanları, Dhahran'da 'Rektör Malikhanesi', Jubail Endüstri Şehrinde Villa, Basra Körfezinde Half Moon Bay Tatil Beldesi, Medine'de Hacılar Oteli, Cidde'de Alışveriş Merkezi ve Prototip Çöl Müzesi'nden ilk dördü tamamlanarak kullanıma verilmiştir.
 
1984 yılında 'Doçent'liğe yükseltilen Dr. Alp, 1989'da Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nın himayesindeki (IAA) 'International Academy of Architecture' (Uluslararası Mimarlık Akademisi) 'Profesör'lüğüne seçilmiştir. 1986 yılında ABD Dr. Alp’e 'Profesyonel Mimar' lisansı vermiştir. Aynı yıl TSA Texas Society of Architects' (Texas Mimarlar Cemiyeti) üyeleğine kabul edilen Alp, takiben AIA' 'American Institute of Architects' (Amerikan Mimarlar Enstitüsü) üyeliğine getirilmiştir. Ülkemizde (A) Grubu Şehirplancı Lisansı sahibi olan Alp 1995 yılında ABD den ‘Profesyonel Iç Mimar’ yetkisini almıştır.
Mimarlık, Şehircilik, Belediyecilik ile Doğal ve Kültürel Mirasın korunması alanında birçok kuruluşun üyesi bulunan Alp akademik ve bilimsel çalışmaları, mimari yapıtlarıyla birçok ulusal ve uluslararası ödül kazanmıştır. Yazıları yerli ve yabancı dergilerde ve basında yayınlanmıştıır.
 
Alp, ABD ve Suudi Arabistan'a ilaveten Isviçre ve Japonya'da çalışmıştır. 1990 yılında kurduğu Alp Mimarlar Tasarım Atölyeleri Ltd. bünyesinde projelerinden bir kısmı inşa edilerek tamamlanmıştır. Japonya, Yamagata'da 'Türk Pavyonu', İstanbul Kalamış 'Marina Park Konutları', Zeytinburnu Uluslararası Turizm Kongre ve Ticaret Merkezi', 'TC Gebze Teknik Üniversitesi Muallimköy Kampüsü, Kayseri Hilton Oteli; Sapanca Dağ Evleri, Ankara MHP Genel Merkezi, Hatay Dörtyol Otel-Çarşı Grubu; Tokyo Camii ve Kültür Merkezi ve Camii, Malatya Belediye Sarayı, Kuşadası’nda Tatil Evleri ve Villalar, Boğaziçi’nde Yalılar, Beylikdüzü Otel-Çarşı ve Rezidans-Çarşı Kompleksi ile çeşitli Kültür, Turizm, Spor, Ticaret ve Yönetim Merkezleri, Eski Eser çalışmaları, Peyzaj ile Bölgesel ve Kentsel Planlama ve Tasarım çalışmaları bunlardan bazılarıdır.
 
1996 yılında TC Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü ‘Profesör’lüğüne getirilen Alp burada Mimarlık Bölüm Başkanlığı ve Mimari Tasarım Anabilimdalı Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.
 
1996 yılında AIA 'Amerikan Mimarlar Enstitüsü' Güney Avrupa Direktörlüğü'ne getirilen Profesör Alp bir süre Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Üyeliğinde de bulunmuştur. Ağa Han Mimarlık Ödülleri Programında ‘Nominateur’ (aday belirleyici) hizmetini yürütmüştür. 2001 yılında Kazakistan Kazgor Design Academy ve IAAEC Doğu Ülkeleri Uluslararası Mimarlık Akademisi üyeliği ne seçilmiştir.
 
1994, 1999, 2004 ve 2009 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olan Alp’in Deprem ve Gecekondular için Çekirdek Konut ve Kapsül Evler, Boğaziçi Otoray Tüpgeçiş, TRANSMAR Pendik-Yeşilköy Otoray Yüzer-Viadük, İstanbul Kuşakyol, Boğaziçi 3 Üsküdar-Levent Denizaltı Tüp, Haliç Sualtı Otoparkı ve Müzekent İstanbul, İstanbul Ulaşımı içim ‘Çemberler Sistemi’, Geleceğin Şehirleri Ekokentler, Büyük Marmara Çemberi, Çağdaş Cadde gibi çalışmalarından bir bölümü ulusal ve uluslararası basın aracılığıyla tanınmıştır.

Profesör Alp, 1999-2002 yıllarında 57. Koalisyon Hükümetinde TC Başbakan Başdanışmanlığı görevine atanmış, ancak aktif çalışma yapma imkanı bulamamıştır. 2000 yılında ‘Yüksek Bilim Konseyi’nin teklifi üzerine IAA ‘Uluslararası Mimarlık Akademisi’ 9. Presidium’u tarafından UNESCO ve Uluslararası Mimarlar Birliği / UIA gözetiminde 20'yi aşkın ülke temsilcisinin oybirliği ile Akademi’nin ‘Büyük Usta’ mertebesine yükseltilmiştir. Profesör Alp’in TC Malatya Belediye Sarayı ve MHP Genel Merkezi Projeleri 2011; TC Gebze Teknik Üniversitesi Muallimköy Çevre Mühendisliği Binası 2012 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri Programında Avrupa Finalisti ve ‘Avrupa’nın En İyisi’ seçilmiştir.
 
Profesör Alp 2011 yılı sonunda RIBA Royal Institute of British Architects (Britanya Mimarlar Kraliyet Enstitüsü) Asil Üyeliğine getirilmiştir.

Mayıs 2012'de Sofya'da gerçekleşen Interarch 2012 IAA World Triennial of Architecture kapsamında ‘Taksim Cumhuriyet Camii & Dinler Müzesi’ projesi UIA Union Internationale des Architectes (Uluslararası Mimarlar Birliği) Birincilik, ayrıca IDA International Design Awards USA (Uluslararası Tasarım Ödülleri) 2012 İkincilik Ödülünü kazanmış ve LICC London International Creativity Competition 2012'de finale kalmayı başarmıştır.
 
Çamlıca ‘Altın Kubbeli Cami’ projesi LICC 2013'te mimari proje dalında Birinciliğe layik bulunmuştur. ‘Taç İzmir’ 7 yıldızlı Otel ve Kongre Merkezi projesi 2013 IDA International Design Awards (Uluslararası Tasarım Ödülleri) nde kendi dalında 2.lik Ödülüne değer bulunmuştur. ‘Ekokent Konya’ şehirsel yenileme ve dönüşüm projesine Interarch 2015 uluslararası kongresinde Roma Mimar ve Şehir Plancıları Odası Gümüş Madalyası verilmiştir. TC Gebze Teknik Üniversitesi Muallimköy Elektrik-Elektronik Mühendisliği Binası 2016 yılı 9. IDA International Design Awards USA (Uluslararası Tasarım Ödülleri) Kurumsal Binalar Kategorisinde Bronz Ödül kazanmıştır. 2020 yılında ‘Technology & Informatics Zone HDQS, Gebze, Kocaeli ‘Yönetim Binası’ Projesi 2020 MUSE mimari kategori ‘Gümüş Ödül’ ve ‘2020 DNA Paris Design Awards Large Scale Architecture Award’ ödüllerini kazanmıştır. Aynı yerleşkede bulunan ‘Sosyal Tesis’ projesi de yine 2020 MUSE Mimari Kategori ‘Gümüş Ödül’e uygun bulunmuştur.

Dr. Alp kurucusu olduğu Alp Mimarlar Tasarım Ltd. Şti.'de projeler üretmiş, İstanbul Direktörü bulunduğu IAA Uluslararası Mimarlık Akademisi bünyesinde ülke içi ve dışı çalışmalar yürütmüş, üyesi olduğu çeşitli uluslararası akademik ve profesyonel kuruluşların kongre ve sempozyumlar da sunumlar gerçekleştirmiştir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/prof-dr-ahmet-vefik-alp-vefat-etti_183620.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!