Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yıkılan Gebze ‘Bilimkent’ Projesine Ödül

TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yıkılan, Mimar Ahmet Vefik Alp imzalı Bilimkent TC Gebze Teknik Üniversitesi Muallimköy Kampüsü İdare Merkezi projesi uluslararası bir ödül daha aldı.

yapi.com.tr
Yıkılan Gebze ‘Bilimkent’ Projesine Ödül

Yapımından vazgeçilen Bilimkent TC Gebze Teknik Üniversitesi Muallimköy İdare Merkezi Binası 2020 MUSE Uluslararası Tasarım Ödülleri’nde Silver Award Gümüş Ödüle uygun bulundu. Prof. Mimar Ahmet Vefik Alp’in tasarladığı Gebze Muallimköy Bilimkent Kampüsü’nde 5 binadan 3'ü uluslararası ödül almış oldu. Bundan önce Çevre ve Sistem Mühendisliği ile Elektrik ve Elektronik  Mühendisliği binaları da uluslararası ödüle değer bulunmuşlardı.

 

 

Ancak, tamamlanmış 2 bina ve inşaat halindeki 1 bina Gebze Bilişim Vadisi projesi nedeniyle geçtiğimiz yıllarda, TC Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı güdümündeki Teknoloji Geliştirme Bölgesi İdaresi tarafından yıkılmış, 100 milyon US Dolara yakın masraf ve 10 yıllık emek heba olmuştu. Nihayet son ayakta kalan kaba inşattaki yapı da geçtiğimiz aylarda TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından iş makinalarıyla yok edilmiş oldu. Akademik Kulüp binasına hiç başlanmamıştı.

GTU Muallimköy Kampüs Genel

Turgut Özal’ın USA Massachusetts Institue of Technology ‘MIT’e rakip olarak hayal ettiği, Süleyman Demirel’in bizzat temelini attığı ve açılışlarını yaptığı teknoparklar ve araştırma modülleriyle desteklenmiş Bilimkent tümüyle haritadan silinmiş oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yikilan-gebze-bilimkent-projesine-odul_179805.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!