Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Prof. Dr. Ercan: “7 Büyüklüğünde Depreme Hazır Olalım”

Manisa’da meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından Deprem Bilimcisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Türkiye’nin tamamının gergin olduğunu belirterek, “Türkiye 7’lik bir depreme gebe ama nereden vurabilir söylemek mümkün değil.” dedi.

yapi.com.tr
Prof. Dr. Ercan: “7 Büyüklüğünde Depreme Hazır Olalım”

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde 5,5 büyüklüğünde meydana gelen ve İzmir, Balıkesir, Aydın ve Muğla’da hissedilen depremin ardından Deprem Bilimcisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, açıklama yaptı.

Sözcü’den Mustafa Sarıipek’in haberine göre; Ercan, Türkiye'nin tamamının gergin olduğunu belirterek, “Türkiye 7'lik bir depreme gebe ama nereden vurabilir söylemek mümkün değil. Bunu olasılık olarak yüzde 52 olasılıkla Kuzey Anadolu Kırığı üzerinde, yüzde 33 oranında ise Batı Anadolu'da bekliyorum.” dedi.

2020'de deprem sayılarında artış olacağını daha önceki her konuşmasında hatırlatan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, şunları söyledi: “2020'de deprem sayılarında artış olacağını defalarca söylemiştim. Hatta bunun büyüklüğü de 7'ye kadar çıkacak demiştim. Henüz 7'yi görmedik ama depremler bir batıda, bir doğuda vurmaya devam ediyor ve edecek. Türkiye'nin tamamı şu anda gergin.”

 

 

Gediz göçüntü alanının Türkiye'nin birinci derece deprem bölgelerinden birisi olduğunu hatırlatan Ercan şunları dile getirdi: “Kuzeyden gelen Kırkağaç, Akhisar kesim yerinde Gölmarmara ve Saruhanlı yer alıyor. Bugünkü deprem de bu kavşak noktasına yakın yerde oluştu. Daha da büyük olabilirdi. Büyüklük 6,8 – 6,9'a kadar varabilirdi. Bu bölge, bu büyüklükteki bir depreme uzun süredir gebe. Burada bir gerilim yığılımı olduğunu biliyoruz. Burası 6'dan küçük depremlerle kendini belirtmeyi sürdürüyor. 6'dan daha büyük bir depremi bir türlü üretemiyor. Ama gelecekte üretecektir. Bunun yüzde 33 gibi bir olasılığı var.”

Ege'nin gergin olduğu yerlerin doğu – batı doğrultusunda olan ovalıklar, yani büyük ve küçük Menderes çukurları, Gediz ve Bakırçay çukurları olduğunu da sözlerine ekleyen Ercan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu depremin arkasından daha büyük bir depremin gelip gelmeyeceği konusunda bir şey söyleme olasılığı yok. Ancak beklentim bunun arkasından 15 gün boyunca 4 ile 5,2'ye varan depremler görmek mümkün. Ege depremleri sığ olması nedeniyle yakın illerde de daha fazla hissediliyor.”

Türkiye genelindeki deprem olasılıklı yerler konusunda da görüşlerini belirten Övgün Ercan, “Yüzde 52 olasılıkla Kuzey Anadolu Kırığı üzerinde beklentim var. Türkiye 7'lik bir depreme gebe ama nereden vurabilir söylemek mümkün değil. Doğu da gergin. Kars, Bingöl, Hakkari, İran, Nahcivar, Gürcistan ve Ermenistan üçgeni ciddi gerginlik yaşıyor. Batı Anadolu'da ki 7 oranında deprem oranı ise yüzde 33.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/prof-dr-ercan-7-buyuklugunde-depreme-hazir-olalim_180650.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!