Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rantaman Şenlikleri

Sultanahmet Meydanı'nın değişmeyen yazgısı... Tarihi meydanın dokusu 15 yıldır her Ramazan sucuk döner, kebap, kestane kokularına boğuluyor. '2010 Avrupa Kültür Başkenti' seçilen İstanbul'u yönetenler rant panayırından bir türlü vazgeçemiyor. Turistler, Sultanahmet Meydanı'nın çimenlerine 'yün halı' ve 'battaniye' serip iftar eden 'piknikçileri'

Akşam Gazetesi
Rantaman Şenlikleri

ultanahmet Meydanı'nın değişmeyen yazgısı... Tarihi meydanın dokusu 15 yıldır her Ramazan sucuk döner, kebap, kestane kokularına boğuluyor. '2010 Avrupa Kültür Başkenti' seçilen İstanbul'u yönetenler rant panayırından bir türlü vazgeçemiyor.

2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'un 'turistik' kalbi Sultanahmet Meydanı'nda gelenek yine bozulmadı! Kurulan 'Ramazan Panayırı' yüzünden tarihi meydan dumanaltı oldu.

Taş-tuğla görünümlü kalın plastikten barakaların dikildiği, Fatih Belediyesi eliyle parça parça (en küçük baraka 20 bin TL) kiralanan Sultanahmet'ten izlenimler:

Turistler, Sultanahmet Meydanı'nın çimenlerine 'yün halı' ve 'battaniye' serip iftar eden 'piknikçileri' ağzı açık seyrediyor.

Sucuk döner, tantuni, kebap, kokoreç ve kestane satan barakalardan yayılan duman Sultanahmet Camii'nin avlusunu bir bulut gibi sarıyor.

İftardan sonra en çok geleneksel Ramazan tatlılarımızdan 'chocnette' ve 'waffle'ı yeniyor.

Panayırın popüler içeceği közde Türk kahvesi. Fincanların nasıl yıkandığını gören yok!

Piknikçilerin çocukları Yılanlı Sütun'a mısır koçanı atma yarışması yapıyor! Zabıta kovaladığı için ağlayan çocuklar anne-babaları tarafından 'sosis balon' ve 'uçan sapan'la ödüllendiriliyor.

Görgüsüzlüğün miladı 1994

Şair ve yazar Hilmi Yavuz'un 'Lumpen şenliği' olarak nitelendirdiği panayırın   temelleri 1994 yılında atıldı. Dönemin ANAP'lı Belediye Başkanı Ahmet Çetinsaya', Sultanahmet Camii'nin ön duvarına Osmanlı evlerinden benzetme barakalar yaptırarak kiraya verdi. Fazilet, Saadet ve AKP'li belediyelerin 'Ramazan eğlenceleri' adı altında meydanın tamamına yayılması, baraka sayılarını artırması ve bu barakaları kiralamasıyla Sultanahmet'in  çevresi yeme-içme panayırına döndü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rantaman-senlikleri_72079.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!