Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Reklamda Yeni Trend: 'KDV'yi Değiştirmedik

Lükste yüzde 18'e çıkan KDV uygulaması 1 Ocak itibariyle başladı. Ancak uygulamayı fırsata çeviren konut sektörü, satışı süren projeler için 'KDV'yi değiştirmedik' reklamı yapmaya başladı.

yapi.com.tr
Reklamda Yeni Trend: 'KDV'yi Değiştirmedik

Yeni yıla lüks konutta yüzde 18 vergi ile uyanan konut sektörü, yeni uygulamayı ‘Bizde KDV yine aynı, yüzde 1’ diye duyuruyor. Firmalar peş peşe satışı süren projeleri için bu tip reklamlar yapmaya başladı. Oysa konut satışında KDV’ye getirilen yeni düzenleme zaten 2013 yılı başına kadar inşaat ruhsat izni alan projeleri muaf tutuyor. Yani zaten satışı devam eden projeler düzenlemeden etkilenmiyor.

Büyük avantaj!

Radikal Gazetesi'nden Nuriye Doğu'nun haberine göre, sektörde şu anda 800 bin adedi bulan konut stokunu eritmek için KDV kozunu fırsat bilen firmalar satışları hızlandırmak için tüketiciye halen yüzde 1 ile konut sattıklarını söylüyor.

“2013’te Foresta Sarıyer’de KDV yine aynı” diyerek proje satışlarını sürdüren Turyapı, yeni yılla beraber konut piyasasında KDV oranlarının metrekare fiyatlarına bağlı olarak yüzde 18’e varan oranlara ulaşmasının Foresta Sarıyer’den konut sahibi olmak isteyenler için geçerli olmayacağının altını çiziyor. Foresta Sarıyer’de, 2013 yılı itibariyle yine geçen senenin KDV oranlarını sunarak büyük avantaj sağladıkları belirtilirken, Turyapı Yönetim Kurulu Başkanı Şerafetin Turpçu, ruhsatın daha önce alınmasından dolayı yeni yıl için belirlenen KDV oranlarından muaf olacağının altını çiziyor.

Yüzde 1 ile satışa devam!

Artaş İnşaat’ın Maslak’ta inşasına devam ettiği Eclipse Maslak’ın da KDV arttırımından etkilenmediğine dikkat çekiliyor. 1+0, 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 dairelerin yüzde 1 KDV ile satışına devam edildiği vurgulanırken, projenin KDV arttırımının dışında kaldığının altı çiziliyor.
307 bin TL’den başlayan fiyatlarla alıcı bulan projede cazip vade oranlarıyla 120 aya kadar kredi kullanılabildiği belirtiliyor.

Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu da ocak ayı itibariyle ruhsatı alınan konutların vergi oranının yüzde 1’den yüzde 18’e çıkarılmasının olumlu ve olumsuz etkilerinin olacağını kaydetti.

‘Konut stoku azalacak’

Nuhoğlu, “Konut stoku azalacak, bugün konuşulan konut stoku 800 bin civarında. 15 yılda üretilmesi hedeflenen konut miktarı ise 10 milyonun üzerinde. Bu uygulama, 2013 itibariyle ruhsat alıp satışa çıkacak firmaları zor durumda bırakacak” diye konuştu.

‘Altın yumurtlayan tavuktu’

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun ise farklı görüşte. CNBC-e’de düzenlemeyi değerlendiren Torun, KDV arttırımı ile ilgili “Altın yumurtlayan tavuğu kesiyorlar” yorumunda bulundu. Torun, 1 Ocak 2013 tarihine kadar ruhsat almış firmaların düzenlemeden etkilenmemesinin ise sektörde adaletsizlik yaratacağına dikkat çekti. Aziz Torun, KDV artışının ayrıca markalaşmış firmaları kayıtdışına itebileceğini savundu.

 
20 bin konut satışta

Yeni düzenleme ile arsa metrekare değeri bin liranın üstünde olan ve merkezi bölgelerde yer alan konutun KDV’si yüzde 18’e çıktı. Şimdiye kadar ise bu bölgelerde 150 metrekarenin altındaki büyüklüğe sahip evler yüzde 1 KDV ile satılıyordu. Şu anda sektörde yüzde 18 KDV’den muaf tutulan 20 bin markalı konutun satışta olduğu belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/reklamda-yeni-trend-kdvyi-degistirmedik_103765.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!