Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Rize'de Uyarılar, Yapılması Gerekenler Aynı

Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Şan ve TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Nevzat Özer, yazılı birer açıklama yaparak, bilimsel raporlardan ve tecrübelerden ders alınması gerektiğine dikkat çektiler ve 1950'li yıllardan sonra hızlanan afetlerde insan faktörünün etkilerinin sorgulanmasının önemini vurguladılar.

yapi.com.tr / AA
Rize'de Uyarılar, Yapılması Gerekenler Aynı

Foto: Hızır Hacısalihoğlu / AA

Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Şan ve TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Nevzat Özer, yazılı birer açıklama yaparak, bilimsel raporlardan ve tecrübelerden ders alınması gerektiğine dikkat çektiler ve 1950'li yıllardan sonra hızlanan afetlerde insan faktörünün etkilerinin sorgulanmasının önemini vurguladılar.

Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Şan, bundan sonraki felaketlerde can ve mal kaybının önlenmesi için ortaya konan bilimsel raporlar ve tecrübelerden ders alınması gerektiğini ifade etti. Şan, yaptığı yazılı açıklamada, derelerin sıkıştırılmaya çalıştırıldıkları daracık alanlara hiçbir zaman sığmayacağını, zaman içerisinde bu tür felaketlerle intikamını alacağını belirterek, şöyle devam etti:
    
''Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi son dönemlerde dünya genelindeki küresel ısınma hareketleriyle birlikte oldukça fazla yağış alan bir bölge haline geldi. Lokal şiddetli yağışlar bu gibi sel ve heyelanlar ile taşkınlara neden olmaktadır. Bölge, topoğrafik yapısı, dik ve sert yamaçları, bitki örtüsü, aldığı yağış oranı ve toprak yapısı nedeniyle zaten her dönem heyelan riski altında olan bir bölgedir.''

Özellikle son 50 yıldır bölgedeki yerleşim alanlarının gelişmesi, yeni tarım alanlarının açılması ve insanın doğal yapıya müdahalesini göz ardı etmemek gerektiğini vurgulayan Şan, şunları kaydetti:

''Dere yataklarında, vadi boylarındaki kontrolsüz yapılaşma, açılan yeni çay tarım alanları, kontrolsüz şekilde yapılan yollar, dere yataklarının ıslah çalışmaları ve hafriyat dökülmesi nedeniyle daraltılması, vadi boylarındaki taş ocakları ve HES inşaatları nedeniyle doğal yapıda oluşturulan tahribatları da dikkate aldığımızda felaketin boyutlarını oldukça net olarak görebiliriz. Zaten sert ve kayaç bir yapıya sahip bölgede yüzyıllar boyunca oluşan doğal bitki örtüsünün yok edilmesi, toprağın bütünlüğü ve dik yamaçlarda birbirine olan bağını kesmenin sonucu olarak şiddetli yağışların ağırlığını kaldıramayacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Yaşanan felaketin son olmayacağını bilerek bundan sonraki felaketlerde can ve mal kaybının önlenmesi için ortaya konan bilimsel raporlar ve tecrübelerden ders alınmalıdır. Doğal yaşam alanlarımıza verilen geri dönüşümsüz zararların bir an önce durdurulması gerekmektedir.''

TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Özer: İnsan faktörünün etkileri sorgulanmalı

TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Nevzat Özer, Doğu Karadeniz'de son yaşanan afetin ne bir başlangıç ne de son olduğunu belirterek, ''Afetlerin 1950'li yıllardan sonra hızlandığı, bölgedeki doğal özelliklerin yüz binlerce yıldır bu şekilde olduğu gerçeğinden hareketle insan faktörünün etkileri sorgulanmalıdır'' dedi.

Özer, yaptığı yazılı açıklamada, bölgeyi etkisi altına alan yağışların yine üzücü felaketlere dönüştüğünü, şiddetli yağmurun neden olduğu sel ve heyelanın Gündoğdu beldesinde 13 kişinin hayatını kaybetmesine, önemli miktarda mal kaybına, evlerin, iş yerlerinin, tarım alanlarının sular altında kalmasına neden olduğunu anımsattı. Bölge için bu afetlerin ne bir başlangıç ne de son olduğunu belirten Özer, şunları kaydetti:
    
''Yeşil örtünün tahribi, ormansızlaşma, açılan arazi yolları, yanlış tarım uygulamaları, çarpık kentleşme, dere yataklarının ıslah edilmemesi gibi nedenlerle sık sık sel ve heyelanların yaşanması kaçınılmazdır. Yanlışımızdan dönmediğimiz ve önlem almadığımız sürece bu tür felaketlerin sonu gelmeyecek, aksine daha sık aralıklarla ve daha şiddetli olarak karşımıza çıkacaktır. Bu afetlerde hayatlarını kaybeden insanlarımızın ve akıp giden canlı verimli topraklarımızın telafisi mümkün değildir. Toprak üretilemeyen bir kaynaktır ve oluşumu için binlerce yıl gerekmektedir.''

Özer, Doğu Karadeniz bölgesinin jeolojik, topografik, iklim, toprak yapısı gibi özellikleriyle bu tür afetlere açık bir yer olduğunun bilindiğine dikkati çekerek, görüşlerini şöyle aktardı:

''Ancak afetlerin 1950'li yıllardan sonra hızlandığı, bölgedeki doğal özelliklerin yüz binlerce yıldır bu şekilde olduğu gerçeğinden hareketle insan faktörünün etkileri sorgulanmalıdır. Biz sel ve heyelanların Karadeniz insanının kaderi olmadığını düşünüyoruz. Kaderi olmadığı gibi bunlara doğal afet de diyemiyoruz. Yeter ki herkes, özellikle ülkeyi yönetenler bu sorunun önemini kavrasın, bu işin üzerine ciddiyet ve içtenlikle eğilsin.''

Özer, 2000'li yılların en stratejik iki ürünü olan su ve toprağın ne yazık ki felaketlerin nedeni haline geldiğini vurgulayarak, heyelan sel ve taşkınların önlenmesi ve zararların azaltılması için şu önerilerde bulundu:

''Doğal ormanlardaki yasal ve yasa dışı kesimler önlenmeli, bölge ormanları sahip oldukları fonksiyonel değerleri ile koruma amaçlı orman olarak değerlendirilmelidir. Çaylık alanlardaki genişleme durdurulmalı, yüzde 50'den fazla meyilli arazilerdeki çay alanlarının ormana dönüştürülmesi teşvik edilmelidir. Köy yollarının güzergah seçimi heyelanlar dikkate alınarak yapılmalıdır. Çay bahçelerinde fazla suyu akıtıcı kanallar yapılmalıdır. Dere yatağı, menfez, köprü gibi yapılar, 100 yılda bir gelecek maksimum debi hesaplanarak yapılmalıdır. Taş ocakları etkin bir şekilde denetlenmelidir. İlin heyelan haritası çıkarılmalı, sel ve heyelanların yerleşim alanları ve altyapılarla ilişkisini düzenleyen master plan hazırlanmalıdır. Bu planda afet bölgesi olarak belirlenen alanlar devletçe boşalttırılmalıdır. Hiçbir şekilde imar, mera ve orman affı yapılmamalıdır.''

ETİKETLER: çevre kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/rizede-uyarilar-yapilmasi-gerekenler-ayni_82354.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!