Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ruhsatsız Yapıya İzin mi Verildi?

3. Havalimanı ihalesini alan firmalardan Mapa İnşaat, Ataşehir’de yeşil alan ve su havzası olarak tescil edilmiş araziye yasadışı inşaat yaptı. İmar planı değişiklik teklifi daha önce İBB tarafından reddedilen firmanın ruhsatsız yapısına daha sonra İBB tarafından onay verildi.

yapi.com.tr
Ruhsatsız Yapıya İzin mi Verildi?

Sol.org.tr’nin haberine göre, İstanbul’da Üçüncü Havalimanı projesinin ihalesini alan firmalardan Mapa İnşaat, tıpkı Üçüncü Havalimanı gibi yeşil alan ve su havzası olan Ataşehir’deki bir arsayı tüm imar planlarına aykırı olarak kullandığı ve İBB Meclisi’nin de bu yasadışı duruma önceki gün onay verdiği iddia edildi.

Ataşehir Ferhatpaşa Mahallesi Kömürcü mevkiinde bulunan ve “Özel Sosyal ve Kültürel (Yurt) Tesis Alanı” statüsünde bulunan 23 dönümlük alana Mapa İnşaat tarafından MNG Kargo için inşaat yapıldı. MNG Kargo ve TV8 ile aynı sermaye grubu bünyesinde bulunan Mapa İnşaat, alanın “Depolama + Ticaret Alanı” lejantına alınması talebi İBB Meclisi tarafından daha önce kabul edilmemesine ve yüzde 25’lik yapılaşma izni olmasına rağmen inşaatı tamamladı. Yüzde 25’lik yapılaşma izni olan alanın yüzde 60’ına ticari amaçlı inşaat yapıldı. İnşaatın yapımı sırasında herhangi bir engelleme ile karşılaşmayan firma, tamamlanan yapıyı son bir yıldır MNG Kargo tesisi olarak kullanıyor.

Bu yasadışı durum, önceki gün İBB Meclisi’nde yasal hale getirildi.

İBB kendi kararlarını hiçe mi saydı?

Söz konusu parsel, 15.06.2009 tarihli İstanbul Çevre Düzeni Planı'na göre "Havza İçi Rehabilite Edilecek Alanlar" lejantında bulunuyor. Plan Uygulama Hükümleri'nde, “Bu alanlarda, sanayi ve lojistik faaliyetlerinin yer almaması; havza içerisinde yer alan sanayilerin İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik gereği kirletici özelliği yüksek olanlardan başlayarak belli bir program ve etaplama dahilinde havza dışındaki planlı sanayi alanlarına taşınması öngörülmüştür" deniliyor. Ancak İBB Meclisi dün aldığı kararla bu hükmü de yok saydı.

İBB Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu, söz konusu alanla ilgili “E:0.25 yapılanmalı “Özel Sosyal ve Kültürel (Yurt) Tesis Alanı”ndan kısmen E:0.45, H:12.50m. yapılaşma koşullarında “Konut+Ticaret Alanı” na kısmen de “Park Alanı”na alınmasına ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği teklifi”ni 12 Temmuz 2013 tarihli raporunda değerlendirdi.

Firma 2010 yılında arsayı Yeditepe Üniversitesi’nden aldığı alanın statüsü farklı olmasına ve geçen sürede Mapa İnşaat’ın değişiklik teklifleri İBB Meclisi tarafından reddedilmesine rağmen,  teklif önceki gün İBB Meclisi’nde kabul edildi.

Teklifle ilgili Komisyon raporunda, “2011 yılı uydu fotoğrafından söz konusu parsel boş görünse de dosyasında yapılan incelemede, parselde bir kargo şirketine ait depo-sevkiyat binası olduğu anlaşılmaktadır” denilmesine ve ruhsatsız yapının kullanıma açıldığı belirtilmesine rağmen olumlu görüş verildi.

Yeditepe Üniversitesi, söz konusu alanı “Özel sosyal ve kültürel (yurt) tesis alanı” olarak değişmesini sağladıktan hemen sonra 1 milyon 669 bin TL’ye satmıştı. Mapa İnşaat’ın arsayı, “nasıl olsa imar planlarını değiştiririz” diye aldığı ve İBB’nin önceki olumsuz kararıyla hayal kırıklığına uğradığı yazılmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ruhsatsiz-yapiya-izin-mi-verildi_110672.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!