Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rus Basınından Çöken Kompleksin Türk Müteahhitine Tepki!

Rus basını Moskova'da dün tavanı çöken yüzme ve eğlence merkezi Transvaal Aqua Park ilgili haberlere geniş yer verdi. Gazeta, ''Temel hedef,

Milliyet
Rus Basınından Çöken Kompleksin Türk Müteahhitine Tepki!

b>Rus basını Moskova'da dün tavanı çöken yüzme ve eğlence merkezi Transvaal Aqua Park ilgili haberlere geniş yer verdi.

Gazeta, ''Temel hedef, hızlı bir şekilde inşaatın tamamlanması ve satılması. Ondan sonra ne olacağı kimsenin umurunda değil'' başlığını kullandı.
Rusya İnşaat Bakanı Nikolay Koşman, Gazeta'ya yaptığı açıklamada, ''Aqua Park çok karmaşık bir yapı, özelikle de binanın inşaatı açısından. Bu parktaki kaza o yüzden teknik bir felaket'' dedi.
Kazayı soruşturmak için özel bir komisyonun kurulduğunu ve soruşturmanın Moskova yönetimiyle birlikte yürütüleceğini kaydeden Koşman, şunları kaydetti:
''Kazanın birkaç nedeni olabilir. Bunlar da, düşük kaliteli malzeme kullanılması, proje ve dizaynda hatalar olabilir. Projenin teknik boyutunu incelemeliyiz. Şu anda Koçak İnşaat, Sergey Kiselev ve Ortakları Mimarlık Bürosunun lisansları geçici olarak iptal edilmiş durumda. Bu konuda kesin bir şeyi ancak Pazartesi akşamı söyleyebiliriz.'' İnşaat Analitik Enformasyon Gurubu Başkanı Viktor Ovsyannkov da Gazete'ya yaptığı açıklamada, ''Bu ülkede inşaat işlerindeki kalite çok düşük. Rusya'da inşaatta en önemli şey bir an önce inşaatı tamamlamak ve hemen satmak. Kimse ondan sonra ne olacağını umursamıyor. Bu felaketin son olmayacağı olasılığını göz ardı etmiyorum'' dedi.

KAZANIN NEDENLERİ
Vremya Novosti Gazetesi de, kazayı ''Transvaal enkaz haline geldi çünkü, kötü bir şekilde inşa edildi'' başlığıyla duyurdu.
Haberde, Avrupa'nın en büyük Aqua Park'ının çökmesiyle birlikte birçok sorunun da gündeme geldiği belirtilerek, şunlar kaydedildi: ''Böylece eski sorular tekrar gündeme geliyor. Türk inşaatçılar burada verdikleri ucuz fiyatlarla ve minimum çalışma güvenliğiyle hala hoş karşılanabilir mi? (Bu konu Türkiye'de de özellikle depremden sonra sıkça tartışıldı) Kentteki inşaat malzemelerinden gerçekten çalma imkanı yok mu? Müteahhit firmalar gerçekten de dürüst bir rekabet ortamında mı seçiliyorlar?'' Aqua Park inşaatının sonunda Koçak İnşaat en zor konunun çatıya beton konulması olduğunu açıkladığı (2 bin metreküpten fazla beton) kaydedilen haberde, şöyle denildi:
''Cam çatı, merkezi Belçika'da bulunan ve dünyanın en büyük cam üretici Japon Asahi firmasının Avrupa temsilcisi olan Glaverbel Grubu tarafından yapıldı. Moskova'daki önemli mimarlardan biri bu durumdan acele bir sonuç çıkarılmamasının önemli olduğunu söyledi. Çünkü bu insanların yaşamını etkileyecek. Yasa, kusuru olan mimar, mühendis ve dizaynı yapan kişiler için ağır hapis cezası öngörüyor. Kazaya şu faktörler neden olmuş olabilir: mühendislik hatası (projenin dizaynındaki yanlışlar), inşaat (teknolojik hatalar), inşaatın yanlış şekilde yerleştirilmesi gibi.'' Vremya Novosti gazetesi de, ''ileri teknolojiyle rekor bir sürede yapılan inşaat'' başlığıyla verdiği haberde, şunları kaydetti:
''Koçak İnşaat yetkililerinin ifadesi alındı. Koçak İnşaat 15 yıldır Rusya'da faaliyet gösteriyor. Transvaal Koçak Grubu'nun yaptığı en büyük proje ama yaptıkları ilk Aqua Park değil. Bu grubun yaptığı benzer tesis Samara'da başarılı bir şekilde çalışıyor. Şirket Sovyet döneminde Pitsunda'da oteller, Hanti Mansyisk'te üniversite ve kampus ve Moskova'daki yönetim komplekslerini başarılı bir şekilde yaptılar. Şirketin Kazan, Omsk, Surgut ve Samara'da da etkinliği var.''

''2002 YILININ EN BAŞARILI PROJESİYDİ''
İzvestiya gazetesi de, ''2002 yılının en başarılı projesiydi'' başlığıyla verdiği haberde, şunları kaydetti:
''Moskova Belediye Başkanlığı Kamu Konseyi danışmanı uzman Aleksi Klimenko, trajedinin gerekçesini şu şekilde açıkladı: Aqua Park'ın dizaynını yapan Nodar Kançeli en iyi dizaynırlardan biri. Ben kazanın nedeni olarak dizaynının değil, inşaat hatası olduğu konusunda yüzde 99 eminim. Kançeli, her dizaynınında öncelikli olarak güvenlik konusunu en az 10 kez düşünür. Fakat bu dizaynın nasıl uygulandığıysa ayrı bir konu. Özellikle bunun Türkler tarafından yapıldığını göz önünde bulundurursanız. Özellikle Türk inşaat şirketlerinin Kraşye Holmi'de yaptığı Müzik Evi'ni gidip görürseniz, bu inşaatın nasıl baştan savma olduğunu sıradan insanlar bile anlayabilir. Türkler daha az masraflı olsun diye, burada yerleşik olmayan kişileri çalıştırıyor.'' Klimenko, yine de gerçeğin soruşturma sonucu ortaya çıkacağını ve bunun beklenmesi gerektiğini söyledi.

"SORUŞTURMANIN BİTMESİNİ BEKLEYİN"
Moskova'da dün tavanı çöken yüzme ve eğlence merkezi Transvaal Aqua Park'ın mimari projesini çizen Sergey Kiselyoy Mimarlık Bürosu, medyanın inceleme sonuçlanmadan nihai bir sonuç çıkarmamasını istedi.
Şirketten bir yetkili, İtar-Tass'a yaptığı açıklamada, ''Müteahhit firma, kazada bir sorumluluğu varsa bundan kaçmayacak'' diye konuştu.
Yetkili, binanın beton ve demir kalıbının, müteahhidin doğrudan başka bir firmadan kiraladığı ''çok yetenekli uzmanlar'' tarafından dizayn edildiğini söyledi.
Rus-Türk İşadamları Birliği'nin (RTİB) Başkanı Ali İhsan Akıskalıoğlu da A.A muhabirine yaptığı açıklamada, kazanın talihsiz bir olay olduğunu belirterek, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.
Türk medyasında yer alan haberlere dikkati çeken Akıskalıoğlu, ''Soruşturma sonuçlanmadan, kurumların hedef alınmaması gerekir. Mahkemenin bu konuda yapacağı resmi açıklama sonuçlanıncaya kadar kurumlara önyargıyla yaklaşılmaması lazım'' dedi. Koçak İnşaatın sahibi İsmail Koçak'ın yaklaşık 15 yıldır Rusya'da yaşadığını ve burada büyük projelere imza attığını belirten Akıskalıoğlu, ''Kusuru olanlar mahkemece belirlenmediği sürece bu konuda önyargılardan uzak durulması gerekir'' diye konuştu.
RTİB Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada da, Moskova'daki Transvaal Su Parkı'nın çatısının çökmesi sonucu çok sayıda insanın yaşamını yitirmesini büyük bir üzüntüyle karşıladıkları belirtilerek, ''Ölenlere Tanrı'dan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Olayda yakınlarını yitirenlerin acılarını paylaşıyor ve sabır temenni ediyoruz'' denildi.
Açıklamada, olayla ilgili soruşturmanın resmi makamlarca titizlikle yapılacağına, facianın gerçek nedeninin kısa zamanda ortaya çıkarılacağına inanıldığı belirtilerek, ''Soruşturma sonuçlanana kadar herhangi bir şirket, şahıs veya kurumun suçlanmaması ve hedef gösterilmemesi konusunda herkesin gerekli hassasiyeti gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz'' görüşüne yer verildi.
Bu arada, Moskova savcılık Bürosu tarafından yapılan açıklamada, kazada şu ana kadar 28 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rus-basinindan-coken-kompleksin-turk-muteahhitine-tepki_9027.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!