Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rusya'da Havuz Faciasında Çöken Çatının Sorumlusu Mimar

Rusya’nın başkenti Moskova’da 14 Şubat tarihinde çatısı çöken ve 28 kişinin ölümüne neden olan Transvaal-Park su eğlence merkezi faciasında yapımcı

Hürriyet
Rusya'da Havuz Faciasında Çöken Çatının Sorumlusu Mimar

b>Rusya’nın başkenti Moskova’da 14 Şubat tarihinde çatısı çöken ve 28 kişinin ölümüne neden olan Transvaal-Park su eğlence merkezi faciasında yapımcı Türk şirketinin bir kusuru olmadığı anlaşıldı. Faciadan projenin mimarı Nodar Kançeli’nin sorumlu olduğu ortaya çıktı.

MOSKOVA Teknik Komisyonu’nun araştırma sonucuna göre su parki faciası, çatı mimarisinde gerekli ölçüde ek mukavemet payının hesaplara konmamış olması nedeniyle meydana geldi. Komisyon kararında, su parkı çatısını havada tutan direklerin zayıf olduğu belirtilerek ‘Direkler daha yüksek taşıma kapasitesine sahip olmalıydı; veya mevcut desteklere uygun olarak çatı beton yerine daha hafif malzeme kullanılarak kapatılmalıydı’ ifadesi yer aldı.

Komisyonun böyle bir sonuç açıklayacağını önceden bilen Rusya’nın ünlü mimarlarından Nodar Kançeli,şu açıklamayı yaptı:

ÜNLÜ MİMARIN İTİRAZI

‘Komisyonun vardığı sonuca asla katılmıyorum. Çatının çökmesinde dıştan müdahale yapıldığına inanmaya devam ediyorum. Çünkü kamera çekimleri bunu apaçık gösteriyor. Onbirinci sütunun kendiliğinden kırılmadığını kanıtlayabilirim. Ancak güvenlik güçleri bu sütunu nedense kimseye göstermiyor.’

TÜRK ŞİRKETİ AKLANDI

Moskova’daki su parkı faciasından sonraki günlerde inşaatı verilen projeye göre gerçekleştiren Türk şirketi ‘Koçak’ da tedirgin anlar yaşamıştı. İlk başta gündeme gelen kötü işçilik veya kalitesiz malzeme kullanılmış olabileceği ihtimali, teknik komisyon tarafından çöküş nedeni olarak gösterilmedi. Türk şirketin kullandığı malzeme ve işçiliğin önüne konan projeye uygun olduğu tespit edildi.

Teknik komisyon raporunda çatısı çöken Transvaal-Park faciasında sorumlu kişi olarak gösterilen mimar Nodar Kançeli’nin itirazları üzerine soruşturmanın devam edilmesi kararı da alındı.

Son sözü askerler söyleyecek

Rusya İnşaat Komitesi Başkanı Nikolay Koşman tarafından yapılan açıklamada, çatının çöküş nedeniyle ilgili dosyanın Rusya Savunma Bakanlığı bünyesinde faaliyet yürüten askeri inşaat komisyonuna gönderildiği belirtildi. Askeri uzmanların yapacağı ek inceleme ‘proje hatası’ veya ‘çöküşün dıştan tetiklenmiş’ olabileceği konuları üzerinde yoğunlaşacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rusyada-havuz-faciasinda-coken-catinin-sorumlusu-mimar_10511.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!