Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rüzgârın Kanatlarını Alan Gelsin

Çevreciler, Yortanlı Barajı’nın tehdit ettiği 2 bin yıllık sağlık merkezi Allianoi’de buluşuyor. Antik kentin sular altında kalmasını engellemek ve üç yıldır durdurulan kazıları yeniden başlatmak amacıyla biraraya gelecek olan çevreciler, Allianoi’ye destek yolculuğu yapacak. Allianoi Girişim Grubu’nun öncülüğünde yapılacak olan etkinliğe Doğa

BirGün Gazetesi
Rüzgârın Kanatlarını Alan Gelsin

evreciler, Yortanlı Barajı’nın tehdit ettiği 2 bin yıllık sağlık merkezi Allianoi’de buluşuyor. Antik kentin sular altında kalmasını engellemek ve üç yıldır durdurulan kazıları yeniden başlatmak amacıyla biraraya gelecek olan çevreciler, Allianoi’ye destek yolculuğu yapacak. Allianoi Girişim Grubu’nun öncülüğünde yapılacak olan etkinliğe Doğa Derneği de, İstanbul’dan Antik Kent’e günü birlik otobüs yolculuğu düzenleyerek destek verecek. 16 Mayıs Pazar günü buluşacak olan çevreciler, burada bir dizi etkinlik gerçekleştirecek. Destek yolculuğu herkesin katılımına olacak.

GİZLİCE SULARA GÖMÜLECEK

Bu güne kadar uzun soluklu bir kampanya yürüttüklerini ve 50 binin üzerinde imza topladıklarını belirten Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü İffet Diler,  “Şimdi Allianoi’ye sahip çıkmanın zamanıdır. Danıştay’ın lehimize verdiği kararlara rağmen,  kapalı kapılar ardında Allianoi’nin sulara gömülmesinin planlandığını biliyoruz. Bu yanlışlığa ‘dur demek’ Allianoi’de buluşuyoruz. Rüzgârını kanatlarını alan gelsin” dedi.

BAKANLIĞA MEKTUP

Yedi ayrı noktada yedi renk etkinlik yapılacağını belirten Diler, yapılacak olan etkinlikleri anlattı: “Son Irmak İstanbul’dan Allianoi için geliyor. Tiyatro evi, oyun hamuru, sokak sanatları atölyesi, santur, sokak buluşmaları bu çalışmalarla Allianoi’nin önemine dikkat çekecekler. Uçurtma şenliğimizde gökyüzüne rüzgârla beraber ‘Kazılar başlasın’ kampanyamız için imza bırakmak istiyoruz. Bu kampanyayı yıl boyu sürdüreceğiz. Uçurtmasını en uzun süre havada tutabilene küçük bir armağanımız olacak. Allianoi’dan Bergamaya geçilecek ve orada da yazdığımız mektupları Kültür ve Turizm bakanlığına göndereceğiz.”

Allianoi’ye destek yolculuğu

Yolculuk 15 Mayıs’ı 16 Mayıs’a bağlayan gece İstanbul’dan başlayacak ve 16 Mayıs akşamı yine İstanbul’da son bulacak. 16 Mayıs sabahı Allianoi’ye varılacak ve kısa bir dinlenmenin ardından Allianoi’daki etkinliklere destek verilecek. Yolculuğa katılmak isteyenlerin destek otobüsünün kirasını paylaşmak amacıyla 75 TL ödemesi bekleniyor. Yolculuk boyunca gerçekleştirilecek diğer tüm giderlerin de yine Allianoi’ye destek vermek isteyen yolcular tarafından karşılanması gerekiyor. Yolculuğa katılmak isteyenler, (0216) 462 17 31 numaralı telefondan Doğa Derneği’ni arayarak yer ayırtabilir.

Hasankeyf’e rahat yok

Avrupa ülkelerinin kültürel ve doğal yapıya zarar vereceği endişesiyle desteklerini geri çektiği Ilısu Barajı projesi çevrecilerin yoğun tepkisine rağmen hızla hayata geçiriliyor.

Baraj bölgesinde incelemelerde bulunan Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi üyeleri, üç ayrı noktada yol yapım çalışmaları ve nehir üzerinde büyük bir köprü yapıldığını belirtti. Ayrıca iki ayrı noktada 30 metrelik tünel çalışmaları ile hazır beton tesislerinde bir çalışma olduğunu açıklayan girişim üyeleri, Baraj inşaatının sürdürülmesine tepki gösterdi. Kültürel ve doğal yapıya zarar vereceği gerekçesiyle Avrupa ülkelerinin projeden geri çekildiğini hatırlatan girişim üyeleri, “Fakat sözde çevreci, kültür ve sanata değer veren Akbank ve Garanti Bankası bölge insanlarının, çok sayıda sanatçı ve bilim insanının taleplerini ve uyarılarını hiçe sayarak, projeye kredi vermişlerdir. Nurol ve Cengiz firmaları da çalışmalara kaldıkları yerden hevesle devam ediyor” diye konuştu.

 

ETİKETLER: çevre arkeoloji
http://www.yapi.com.tr/haberler/ruzgarin-kanatlarini-alan-gelsin_79311.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!