Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sabancı Otel ve Lüks Konut Yapacak

Vista’nın patronu Dilek Sabancı, turizmin ardından gayrimenkulde de büyüyecek. Sabancı, kendisiyle aynı ismi taşıyan gayrimenkul şirketiyle, İstanbul, İzmir, Bursa ve Antalya’da otel zinciri, lüks konut ve ofis yapacak. İtalya’da butik otel yapan Sabancı, Alaçatı’da 60 dönüm üzerinde resort otel, İstanbul’da ise rezidans yapmaya hazırlanıyor.

Hürriyet EMLAK
Sabancı Otel ve Lüks Konut Yapacak

Babası merhum Sakıp Sabancı’nın “kızım seyahat etmeyi seviyor” diyerek kurduğu turizm şirketi Vista’yı alanında lider yapan Dilek Sabancı, şimdi de gayrimenkul sektöründe adından söz ettirecek.

Dilek Sabancı, bundan dört yıl önce kız kardeşi Sevil Sabancı ve annesi Türkan Sabancı’yla birlikte kurduğu Dilek Gayrimenkul’le sektörünün birçok alanında yatırım yapmaya hazırlanıyor.

“Sabancı soyadına yakışır düzgün işler yapmak istiyoruz” diyen, Dilek Sabancı’nın hedefi büyük: Sektördeki en büyük ilk üç firma arasında olmak. Büyük çaplı projeler yerine üst gelir grubuna hitap eden, niş ve butik projeler gerçekleştirmeyi planlıyor, Sabancı… Temkinli olmayı da elden bırakmıyor: “Acelemiz yok, sağlam adımlarla ilerlemek istiyoruz” diyor. Bunun için kolları sıvayan Sabancı, İtalya’da şaraplarıyla ünlü Chianti bölgesinde restore ettiği bin 100 yıllık tarihi bir binayı otel olarak yıl sonunda hizmete açacak. İstanbul, Antalya, Bodrum ve İzmir gibi birçok şehirde otel zincirleri açmayı planlayan Dilek Sabancı, Alaçatı’da 60 dönüm üzerinde resort bir otel yapmanın hazırlığında. Konut alanında da yatırım kararı alan Sabancı, İstanbul, Bursa, İzmir ve Antalya gibi kentlerde lüks konutlar yapıp satacak. Sabancı konut alanındaki ilk projesine bu yıl sonunda; İstanbul İstinye’de start veriyor. Planlar arasında ofis yatırımları da var.

Sabancı AŞ’nin elindeki gayrimenkulleri ve arazileri de değerlendirecek olan Dilek Sabancı’yla  gayrimenkul sektöründeki yatırım planları hakkında konuştuk. İşte Dilek Sabancı’nın gayrimenkul alanındaki yatırımları…

Siz ilk olarak 2006’da Sevil hanım ve anneniz Türkan hanımla birlikte TDSS Gayrimenkul Yatırım diye bir şirket kurdunuz, Büyük Tarabya Oteli’nin ihalesine girdiniz. Ardından isim değişikliğine gittiniz…

Evet, 23 Şubat 2006’da TDSS Gayrimenkul Yatırım ve Turizm AŞ kuruldu. Türkan, Dilek Sevil Sabancı isimlerinin baş harflerinden oluşan. 12 Kasım 2008’de de unvan değişikliği oldu; Dilek Sabancı Gayrimenkul ve Turizm Yatırımları AŞ oldu. Ardından iki sene gibi bir süre içinde de şirketi aktif hale getirdik. Bu süre içerisinde gelen projeleri değerlendirdik ve birtakım fizibilite çalışmaları yaptık. Sermaye artırıma gittik. TDSS, Türkan Dilek, Sevil Sabancı’nın açılımı ama insanlar karıştırıyordu ismi. Özellikle kız kardeşim ve Güler’in(Sabancı) aklında kalmıyordu. Onun üzerine, Dilek daha da akılda kalır,“Dilek Gayrimenkul ve Turizm AŞ diyelim” dediler. Ben bu işi yapmak istiyorum diye… Onun üzerine unvan değişikliği yaptık. 

Bu gayrimenkul şirketinin holdingle bir ilgisi yok değil mi, sizin kendi ailenizin kurduğu bir şirket?

Evet yok, kız kardeşim, benim ve annemin kurmuş olduğu bir şirket. Ticari faaliyet, yatırım yapabilmek için kurduk. Sabancı AŞ diye bir şirketimiz var. O da portföy yönetim şirketi, bizim Sabancı Holding’teki hisselerimizi kontrol eden bir şirket. Onun altında kurduğumuz bir şirket bu. Şirkete Vista’nın dışında Dilek Gayrimenkul eklendi.

Gayrimenkul sektörünü özellikle niye seçtiniz? 

Ben yeni bir şey yapmak istiyordum. Ne yapalım diye bakınca gayrimenkul işleri son zamanlarda kriz hariç gayet iyi giden bir sektördü. Otel yapmak benim işime çok uygundu. Turizm şirketi olunca otelle, turizm çok birbirine bağlantılı işler. Çünkü biz resort otel yapmak istiyoruz. SPA’sı olan  mümkünse, termal imkanı varsa termali olabilen…İleriye dönük İstanbul’da şehir otelleri de olabilir. Her türlü alternatife açığız esasında. A plus’a hitap etmek istiyoruz. Mümkün olduğu kadar exclusive projeler, butik projeler yapmak istiyoruz. Daha çok Four Seasons, Ritz Carlton gibi zincirlerinin çalıştırabileceği beş yıldızlı oteller superior class oteller düşünüyoruz. Bunun bir nebze olsun, istihdama faydası olacağını düşünüyorum. Turizm şirketlerinde, turizm meslek okullarından, üniversitelerden mezun olanlar gelip bu otellerde çalışabilecek.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4
http://www.yapi.com.tr/haberler/sabanci-otel-ve-luks-konut-yapacak_77299.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!