Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Safranbolu'nun Kaya Mezarları Korunacak

Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki kaya mezarları, turizme açılarak definecilerden korunacak. Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, "Çalışmalar tamamlandığında mezarlarımızı turizme açarak korumuş olacağız. Sürekli sirkülasyonun olacak bu bölgede defineciler tahribat yaratamayacak" dedi

yapi.com.tr / AA
Safranbolu'nun Kaya Mezarları Korunacak

UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan ve yaklaşık 3 bin yıllık tarihi geçmişinde pek çok uygarlığa ev sahipliği yapan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde birçok kaya mezarı bulunuyor. Karakoyunlu, Gündoğan ve Üçbölük köyleri ile Soğanlı Çayı Vadisi'nde rastlanan kaya mezarları, defineciler tarafından zaman zaman tahrip ediliyor.

Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, kaya mezarlarından bazılarının, içerisinde ölen kişilere ait değerli eşyalar bulunduğu gerekçesiyle defineciler tarafından tahrip edildiğini söyledi. Bu tahribatı önlemek adına birçok çalışma yaptıklarını ifade eden Bulacak, "Kaya mezarlarını hem koruma hem de turizme kazandırma adına başlatılan çalışmalarımız devam ediyor. Bunların hepsi tespit edilip kayıt altına alınmıştır. Birçoğu ulaşımı kolay olmayan kırsal alanda yer almaktadır. Bu nedenle çalışmalara ulaşım konusunda adım atarak başladık" diye konuştu.

"Turisti çekecek çalışmalar yapıyoruz"

Kaya mezarlarında yaratılan tahribat nedeniyle çalışmalarının içinde koruma girişimlerinin de bulunduğunu aktaran Bulacak, "Öncelikle bu değerlerimizi bölge halkımız ve köylülerimiz koruyacak. Biz turisti çekecek çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalar tamamlandığında mezarlarımızı turizme açarak korumuş olacağız. Sürekli sirkülasyonun olacak bu bölgede defineciler tahribat yaratamayacak" değerlendirmesinde bulundu.

"Bu mezarların her biri tarihe ışık tutuyor"

Üçbölük Köyü Kültür Merkezi sorumlusu Recai Demiröz de köylerinde ve çevresindeki yerleşim yerlerinde çok sayıda kaya mezarı bulunduğunu, bunların 2 bin 500 yıl öncesine ait olduğunun tahmin edildiğini aktardı. Köyde bir de kral mezarının yer aldığını belirten Demiröz, "Bu mezarların her biri tarihe ışık tutuyor. Hepsi bizim zenginliğimiz ve değerimiz. Nasıl Safranbolu koruma altına alınarak bir dünya kenti haline getirildiyse mezarların da bunun bir parçası olması gerekiyor" diye konuştu. "Köylüler olarak koruyoruz fakat yeterli olmuyor" diyen Demiröz, "Defineciler bu kaya mezarlarını açarak tahrip ediyor. Korunmazsa bu değerleri kaybetmiş olacağız" ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/safranbolunun-kaya-mezarlari-korunacak_133053.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!