Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Sağlık Kampüsü Değil Alışveriş Merkezi'

Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve İstanbul Tabip Odası’nın hazırladığı rapora göre İstanbul’da yapılacak ‘İkitelli Entegre Sağlık Kampüsü’, kentin ekolojik dengesine zarar verecek.

yapi.com.tr
'Sağlık Kampüsü Değil Alışveriş Merkezi'

Radikal'den İdris Emen'in haberine göre, Uluslararası Sağlık Hizmetleri Yatırım ve İşletme A.Ş. tarafından İkitelli’de 790 bin metrekarelik alana kurulması planlanan sağlık tesisiyle ilgili ‘Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi’ raporu dün Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nde açıklandı. Tesisin yapılacağı ‘göller arası’ bölgesinin ekolojik açıdan hassas ve kentin önemli yağmur suyu toplama havzalarından olduğu belirtildi. Alanın depremsellik açısından da riskli olduğunu söyleyen Mimarlar Odası İstanbul Şubesi üyesi Mücella Yapıcı yaptıkları değerlendirmeyi, “Sağlık tesisi planları İstanbul’un sorunları incelenmeden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tepeden inme projelerle yapılmış durumda. Tesis alanını incelediğimizde bölgenin tipografik ve ekolojik açıdan imara açılmaması gerektiğini görüyoruz. Bölgenin imara açılması İstanbul’un ekolojik dengesini alt üst edecektir. Projenin iptalini istiyoruz” diye aktardı.

‘Hastalık garantisi’

Şehir dışına kurulacak olan sağlık kampüsleri yerine şehir içindeki hastanelerin yenilenmesi gerektiğini belirten İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu ise şunları söyledi:

“Şehir içindeki hastanelerin, şehir dışında kurulacak hastanelere taşınması hedefleniyor. Bu durum hastanın hastanelere erişimini engeller, hastaların özel hastaneleri tercih etmesine neden olur. Hükümet firmaya yüzde 70 doluluk garantisi veriyor. Böyle sistem olur mu? Devlet firmalara İstanbullular'ın hasta olma garantisini veriyor. Tesiste otel, banka ve alışveriş merkezi de yer alacak. Aslında İkitelli’de hastane değil alışveriş merkezi yapılacak.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/saglik-kampusu-degil-alisveris-merkezi_116250.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!