Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Sakin Şehir" Betonlaşmaya Kurban mı Gidiyor?

Eşsiz doğasıyla bilinen Akyaka’da halk tepkili. ‘Sakin şehir’in sakinleri, Zeytin Koruma Kanunu’nun hiçe sayılarak Akyaka’nın betonlaştırılacağını söylüyor.

yapi.com.tr
"Sakin Şehir" Betonlaşmaya Kurban mı Gidiyor?

Milliyet'ten Arif Balkan'ın haberine göre, 'özel çevre koruma bölgesi’ içinde kalan yemyeşil zeytinlik geçtiğimiz gün hazırlanan ihale dosyasıyla satışa çıkarıldı. İhale şartlarının belirtildiği dosyada, arazi ‘zeytinlik yapılmak suretiyle işgal edilmiş olup işgali devam etmektedir’ ifadesiyle tanıtıldı. Arazi için 6 Mart’a kadar teklifleri değerlendirecek başkanlık sonrasında ise açık arttırma usulüyle ihaleye çıkacak.

Ancak bölgede ihaleye yönelik tepkiler var. ‘Sakin şehir’deki sivil toplum kuruluşları özelleştirme ihalesine dava açmaya hazırlanıyor.

‘Biraz acele edilmesi gerekiyor’

Zeytinlik alanın imara açılmasına karşı çıkan Akyakalılar'ın oluşturduğu Akyaka Dayanışması platformunun temsilcisi Serdar Denktaş, bahse konu alanla ilgili hazırlanan ihale dosyasına itiraz edeceklerini belirterek, “Mimarlar Odası son yaşanan gelişmeyle ilgili mahkemeye gidecek ve yürütmeyi durdurma talep edilecek. Özelleştirme İdaresi, alanın imar planını değiştirdi. Ancak ‘özel çevre koruma bölgesi’ olan bir alanla ilgili başkanlığın böyle bir yetkisi yok. Buna karşı Akyaka Belediyesi’nin temmuzda açmış olduğu bir dava var. Belediyenin avukatlarıyla temas halindeyiz. Biraz acele edilmesi gerekiyor. Zeytinlik özelleşirse bütün süreç boşa gidecek” dedi.    

Yüzde 40’a yakın imar hakkı

Denktaş, Zeytin Koruma Yasasına göre, ağaçları dikenlerin o ağaçların meyvesinden yararlanma hakkı olduğunu kaydederek “Araziye zeytin ağaçlarını diken Mehmet Gümüş ve ailesi zeytinleri toplayıp değerlendirme hakkına sahip. Özelleştime İdaresi’nin tutumunda Zeytin Koruma Yasası da dikkate alınmamış. Yasaya göre bahse konu alana yüzde 10 imar yapılabilirken yüzde 40’a yakın imar hakkı tanınıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sakin-sehir-betonlasmaya-kurban-mi-gidiyor_116667.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!