Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sanasaryan Han Otel mi Oluyor?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Sanasaryan Han'ın otel yapılacağı iddiaları ile ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na soru önergesi sundu.

yapi.com.tr
Sanasaryan Han Otel mi Oluyor?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesi şöyle; 

"Türkiye Ermenilerine ait olan ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün elinde bulunan tarihi Sansaryan (Sanasaryan) Han’ın bir ihaleyle 20 yıllığına kiralanmak istendiği basına yansımıştır. Agos Gazetesi’nin haberine göre Sanasaryan Han’ın iade davası sürerken kiralanmak istenmektedir. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş’ın konuyla ilgili haberinde şu ifadelere yer verilmiştir: “Sanasaryan Han, Ermeni Patrikliği’nin açtığı iade davası sürdüğü halde ihaleye çıkarıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ihale duyurusu Resmi Gazete’de yayınlandı. 18 Temmuz’da yapılacak ihaleyle hanın kullanım hakkının 50 yıllığına Patrikhane’ye verileceği söylentisi de şimdilik ortadan kalkmış oldu. 11 milyon 660 bin lira onarım bedeli belirlenen bina, 20 yıllığına kiralanacak. İlk yıl için 120 bin lira kira bedeli biçilen Sansaryan Han’ın restorasyonu 18 ayda tamamlanacak.

Ermeni Patrikhanesi hanın önce 3. Şahıslara devredilmemesi için mahkemeye başvuru yapmıştı. Başvuru sonrasında da tedbir kararı alınmıştı. Patrikhane daha sonra hanın kiralanmaması için de mahkemeye başvurdu. Ancak 19 Temmuz 2013 tarihinde basına yansıyan haberlere göre mahkeme hem başvuruyu reddetti hem de tedbiri kaldırdı. 

Bu bağlamda;

1- Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün tarihi Sanasaryan Han veya kamuoyunda bilinen ismiyle Sansaryan Han’ı kiralamak üzere ihale açmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Vakfın bu adımının arkasında sizin herhangi bir kararınız veya talimatınız olmuş mudur?

2- Sansaryan Han’ın otel yapılacağı iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır? Tarihi bir yapının ticari amaçla kullanıma açılması hangi etik değerlerle örtüşmektedir?

3- Ermeniler açısından manevi önemi bulunan böylesi bir tarihi yapının Ermeni Patrikhanesi’ne iadesi talep edilmektedir. Siz bu talebi yerine getirmek üzere herhangi bir çaba gösterecek misiniz?

4- Söz konusu Han’ın üçüncü şahıslara kiralanması için ihaleye çıkarılmasının 1915’in yüzüncü yıldönümü olan 2015’in arifesinde gerçekleşmesi rastlantı mıdır?

5- Sansaryan Han dâhil olmak üzere sayısız vakıf mallarının iadesi için çeşitli girişimler, talepler gündeme gelmektedir. Vakıf mallarının iadesi için ne tür çalışmalar yapıyor veya yapmayı düşünüyorsunuz? Bu konuda herhangi bir faaliyetiniz bulunmakta mıdır?"

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanasaryan-han-otel-mi-oluyor_111016.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!