Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Han Otel Oluyor

Mahkeme tarihi Sanasaryan Hanı'nın kiralanmasına ilişkin Ermeni Patrikhanesi'nin tedbir talebini reddetti. Han, otel yapılması için ihaleye çıkarılıyor.

yapi.com.tr
Tarihi Han Otel Oluyor

Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Ermeni Patrikliği arasında iade davası süren Eminönü’ndeki Sanasaryan Han’ın 18 Temmuz’da yapılacak ihalesinin durdurulması için mahkemeye ihtiyati tedbir başvurusu yapıldı.Türkiye Ermeni Patrikliği vekili avukat Ali Elbeyoğlu, “Genel müdürlüğün hayır amacıyla vakfedilen bir hanı ticari amaçla kiraya verme teşebbüsü vicdanları sızlatmıştır” dedi. Ali Elbeyoğlu, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün hanı, İl Özel İdaresi’nden amacına uygun olarak kullanılmak üzere almasına karşın bu yönde bir tahsis yapmadığını belirtti.

Vakfılar Genel Müdürlüğü’nün hukuku aykırı şekilde tapuya tescil ettirdiği Sanasaryan Han’ın tapusunun iptal edilerek tekrar vakıf adına tescil edilmesi istemi ile İstanbul 13. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtıklarını anımsatan Elbeyoğlu “İlk incelemede taşınmazın üçücü kişilere devrinin ve satışının önlenmesi için ihtiyati tedbir kararı verilmişti” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre bu karar uyarınca müdürlüğün hana yeni kiracı almasının mümkün olmadığına dikkat çeken Elbeyoğlu, buna karşın Türkiye Ermeni Patrikliği’nin haksız şekilde elinden alınan en önemli mülklerinden biri olan Sanasaryan Han’ın 18 Temmuz’da 20 yıl süreyle kiralanmak üzere ihaleye çıkarılacağını söyledi. Elbeyoğlu, mahkemenin ihtiyati tedbir kararının açıkça ihlal edildiğini vurgulayarak “Adalete olan inancımız ve hukuk misyonuna bağlılığımız sebebiyle davamızın devam ettiği mahkemeden telafisi imkhansız zararların doğmasının önlenmesi açısından ihalenin durdurulması amacıyla tedbir kararı verilmesini talep etti. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yasal dayanağı olmayan kanun tanımaz işlemlerinin yargı kararı ile ortadan kalkacağına inanıyoruz” dedi.

Sanasaryan Vakfı, fakir ve yetim Ermeni çocuklarının eğitim, mesleki barınma ve yemek ihtiyaçlarının giderilmesi için kuruldu. 1935’te vakfın elinden alınan Sansaryan Han, emniyet müdürlüğü ve daha sonraları da adliye binası olarak kullanıldı. Bina, tabutluk diye anılan hücreleriyle Türkiye’de demokrasi mücadelesinde ödenen bedelleri unutturmayan bir yapı. Komünist avına çıkılan 1951 tevkifatlarında tabutluklar ülkenin aydın insanlarıyla dolduruldu.

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-han-otel-oluyor-_110788.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!