Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sanatı da Katlediyorlar

Irak ve Suriye’de terör estiren IŞİD’in, petrolden sonraki en büyük gelir kaynağının tarihî eser kaçakçılığı olduğu ortaya çıktı. Örgüt, çıkarılmasından, son kullanıcıya satışına kadar her adımda bu işten para kazanıyor.

yapi.com.tr
Sanatı da Katlediyorlar

Taraf'ın haberine göre, Suriye’nin yüzde 35’inin kontrolünü ele geçiren IŞİD’in, petrolden sonraki en büyük gelir kaynağının tarihî eserler olduğu ortaya çıktı. IŞİD militanları, ülkede arkeolojik bölgelerde, binlerce militanıyla kazılar yapıyor, buldukları eserleri yurtdışına satıyor. ABD’deki Pennsylvania Üniversitesi’ni ziyaret eden Suriyeli profesör Amr al- Azm’ın verdiği bilgilere göre IŞİD, özellikle Irak ve Suriye arasındaki Mezopotamya bölgesinde kazılara ağırlık vermiş durumda.

Bulamadığına zarar veriyor

Militanlar dışında halkın çıkardığı tarihî eserlerin satışına, vergi verilmesi dâhilinde izin verildiğini ifade eden profesör, vergi verilmesi dâhilinde izin verildiğini ifade eden profesör, vergi vermeyi reddedenlerinse terör örgütü tarafından öldürüldüğünü söyledi. Tüm tarihî eser kaçakçılığı pazarının Tel Abyad bölgesinde olduğunu vurgulayan Azm, kazılarla çıkarılan antika eserlerin, sınırdan Türkiye’ye sokularak yurtdışına kaçırıldığını söyledi. IŞİD’in kaçakçılığa çok önem verdiğini sözlerine ekleyen Profesört al- Azm, “IŞİD, kaçakçılığın her adımından para kazanıyor. Hem ülkeden dışarıya çıkarılmasından, hem de son satıştan. Sadece bilindik, arkeolojik kazı yerlerini değil, ülkenin her yerini bir köstebek gibi kazıp eser bulmaya çalışıyorlar. Bu yüzden pek çok tarihî mirasın üzerinden buldozer gibi geçip, kullanılmayacak halde zarar veriyorlar” dedi.

Söz verdiler ama

UNESCO Dünya Mirası Merkezi Arap ülkeleri sorumlusu Nada al- Hassan da konuyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Al- Hassan, geçen hafta Londra’da Bonhams Müzayede Evi tarafından düzenlenen bir açık artırmada, Suriye’de, IŞİD tarafından çıkarılan bir tarihî eseri son anda satılmaktan kurtarıldığını söyledi. 8’inci yüzyılda, Asur kralına ait olduğu tespit edilen, 2 milyon dolar değerindeki kitabe, IŞİD tarafından Türkiye’ye sokulduğu andan itibaren Interpol tarafından takibe alınmıştı.

Örgütün Musul’u aldıktan sonra Musul Müzesi’ne de zarar verdiğini dile getiren UNESCO Irak sorumlusu, “13’üncü yüzyıldan kalma, ünlü tarihçi Ali Izz al-Din Ibn al-Athir al- Jazari’nin türbesini yok ettiler. Al- Jazari, uzun yıllar Sultan Selahattin Eyyubi ile seyahat etmiş çok ünlü bir tarihçiydi. Irak için çok önemli bir değerdi ama türbesinde dua edildiği için bombaladılar. IŞİD, Musul’un başka hiçbir tarih mirasına zarar vermeyeceğini garanti etti. Ancak Suriye’deki tecrübelere dayanarak, yakın zamanda Musul’da da tarih talanına başlayacaklarını tahmin etmek zor değil” ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanati-da-katlediyorlar_122824.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!