Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Silahlar Susmadı, İhracat Düştü!

TİM Başkanı Büyükekşi, Irak'ta yaşanan gelişmelere değindi. Çatışmaların sürmesiyle birlikte bölgeye yapılan ihracatın her geçen gün gerilediğini belirten Büyükekşi, " İhracattaki kan kaybımız yüzde 30’a yükseldi" dedi.

yapi.com.tr
Silahlar Susmadı, İhracat Düştü!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Irak’ta yaşanan çatışmaların ardından bu ülkeye yapılan ihracatın haziran ayında yüzde 21 gerilediğini hatırlatarak, bu oranın bugün itibariyle yüzde 30’a yükseldiğini söyledi.

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği’nin (TASD) düzenlediği iftar yemeğinde konuşan Mehmet Büyükekşi, komşu ülkelerde yaşanan her türlü gerilimden Türkiye’nin olumsuz etkilendiğini vurguladı. Bir an önce başta Irak ve Suriye olmak üzere bölgedeki çatışmaların sona erdirilmesini arzuladıklarını anlatan Büyükekşi şöyle devam etti:

“Irak, yıllık 12 milyar dolar ihracat ile Almanya'nın ardından ikinci büyük ihracat pazarımız. 2014'ün ilk 5 ayında Irak'a ihracatımız yüzde 11 artışla 5 milyar 40 milyon dolara yükseldi. Ancak Haziran ayında aylık ihracat yüzde 21 geriledi. Bugün ise ihracattaki gerileme yüzde 30’a yükseldi. Bu son derece önemli bir oran. Irak'a yaptığımız ihracatın olağan seyrinde devam etmemesinin ihracat artışına 2.5 puan negatif etkisi var.”

"Savaş ve ithalat baskısı altındayız"

TASD Başkanı Hüseyin Çetin ise konuşmasında, zor ve sıkıntılı bir dönemden geçildiğini vurgulayarak, bir an önce çatışmaları sona erdirecek adımların atılmasını beklediklerini söyledi. Çetin, “Bir yandan savaş koşulları öte yandan ucuz ve sağlıksız ithalat baskısı ayakkabı sektörümüzü olumsuz etkiliyor. Ancak tüm sıkıntılara rağmen, ihracatı ve sektörü geliştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/silahlar-susmadi-ihracat-dustu_122494.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!