Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sanayiciye Bedelsiz Arsa Tahsisi Sürekli Olmalı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, arsa tahsisinin yatırımcılar için önemli olduğunu belirterek, ''Bunu şimdi teşvik sistemleriyle yapıyoruz. Aslında bana sorarsanız yatırımcılara her zaman bedelsiz arsa tahsisi olmalı'' dedi.

yapi.com.tr / AA
Sanayiciye Bedelsiz Arsa Tahsisi Sürekli Olmalı Foto: Berk Özkan (AA)

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Hizmet Binası'nın açılışı ve İkitelli OSB Endüstri Meslek Lisesi'nin temel atma törenine katıldı. İkitelli OSB'deki ihracatın Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 5'ine karşılık geldiğini aktaran Ergün, sanayicilerin rekabet gücünü artırmak için üzerinde durdukları önemli konulardan birinin OSB'ler olduğunu ifade etti.
     
OSB'lerin sadece ortak altyapı hizmetleri nedeniyle maliyetleri düşürmesi açısından değil işbirliği kültürü sayesinde kaliteyi ve katma değeri artırmak açısından da büyük önem taşıdığını dile getiren Ergün, ''Bu birlikten doğan kuvveti yenilikçilik ve Ar-Ge için inovasyon için kullanmamız, bu alanda verilen desteklerinden yararlanacak projeler yapmamız lazım. Biz istiyoruzki büyük şirketler yerine KOBİ'ler proje yapsın onlara verelim kaynaklarımızı ama KOBİ'ler daha proje yapmayı bilmiyorlar'' diye konuştu.

''Yatırımcının arsa için finansman ayırmaması lazım''
    
Ergün, ''OSB'leri bir cazibe merkezine dönüştürmek için son teşvik sisteminde OSB'ere yapılan yatırımları hangi bölgede yapılırsa, onun bir alt bölgesi teşviklerinden yararlanma imkanı getirdik. Anadolu'nun birçok yerinde bedelsiz arsa tahsisleri yaptık. Arsa tahsisi yatırımcılar için çok mühim. Bunu şimdi teşvik sistemleriyle yapıyoruz. Aslında bana sorarsanız yatırımcılara her zaman bedelsiz arsa tahsisi olmalı. Yatırımcının arsa için finansman ayırmaması lazım. Oraya ayıracağı finansmanla makine ve hammadde almalı. Bu yaptıklarımız böyle olmasının adımlarıdır belki'' ifadelerini kullandı.
     
Arsa tahsisi uygulamasını ranta dönüştürmeye çalışanların olduğuna değinen Ergün, ''Şimdi süre koyduk. Süresi içinde yatırımını yapmayanların tahsislerini iptal etmeye başladık. 2 yıl içinde yaklaşık 1.000 parselin tahsisini iptal ettik'' dedi.
     
Ergün, OSB'lerdeki meslek liselerinde, devletin kendi meslek okullarında öğrenci başına harcadığı paranın 1,5 katına kadar nakit destek sağladığını da sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sanayiciye-bedelsiz-arsa-tahsisi-surekli-olmali_103056.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!