Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

OSB'lerde Mesleki ve Teknik Eğitimin Güçlendirilmesi için Protokol

1. Organize Sanayi Bölgeleri Eğitim Zirvesi'nde Milli Eğitim Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında 'Organize Sanayi Bölgelerinde Mesleki ve Teknik Eğitimin Güçlendirilmesi' protokolü imzalandı.

yapi.com.tr / AA
OSB'lerde Mesleki ve Teknik Eğitimin Güçlendirilmesi için Protokol

Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, zirveye katılan sanayicilere hitaben, ''Mesleki eğitimde aktif rol alırsanız, birçok sorunu birlikte çözmüş olacağız'' dedi. Mesleki eğitimin piyasanın ihtiyaçlarına uygunluğu meselesinin önemine işaret eden Dinçer, şunları söyledi:

''İnsanların piyasada yetişmiş ve piyasaya uygun olması fayda sağlayacaktır. OSB'lerdeki sektörlere uygun şekilde okulların açılması konusu çok önemli. Yönetimde artık MEB değil, organize sanayi bölgeleri veya kuruluşlar olacak. Okul yöneticilerinden öğretmenlere kadar kendi ihtiyaçlarına göre belirleme imkanına sahip olacaklar. Okul yapıldıktan sonra OSB ile MEB arasındaki itilafları da çözmüş olacağız. Bu protokol, mesleki eğitimin giderek ilgili aktörlere devredilmeye başlanmasının ilk adımıdır.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın verdiği destek çok önemli, bu sorumluluklar karşılıklı anlayış sağlayacak. MEB olarak zihniyetimizi çok hızlı değiştiriyoruz. Diğer ilgili aktörler bu konuda kendi yaklaşımlarını değiştirmezlerse bizim zihniyetimizi değiştirmemiz bir anlam ifade etmeyecek. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın bu anlamda bize destek olması bizim için son derece önemli''.

9,6 milyar avroluk yatırım

Bakan Dinçer, mesleki eğitimin, ikinci sınıf bir eğitim olarak algılanmasında yanlış karar ve uygulamaların çok büyük rolü olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Kabuğundaki bu yerleşik algıyı yıkmak, ancak mesleki ve teknik eğitimi yeniden bir cazibe merkezi haline getirerek, doğru politikalar ve uygulamalarda tanıtım yaparak, çaba göstererek mümkün olacak. Mesleki eğitme ilişkin her kesimin ortak görüşü, verilen eğitimin daha çok teorik ağırlıklı olması ve beceri olarak da piyasanın ihtiyaçlarına uygun olmadığı doğrultusundadır. Bu sorunun çözümü noktasında yol haritası vermiyor. Son 10 yılda mesleki ve teknik eğitim hükümetimizin ve bakanlığımızın en öncelikli maddelerinden biri olmuş ve mesleki eğitim sektörün ihtiyaçları doğrultusunda yeniden yapılandırılmıştır. 2003 yılından bugüne mesleki ve teknik eğitime hükümetimizin yapmış olduğu yatırım miktarı 9,6 milyar avrodur. Mesleki eğitimin kalitesinde özel sektörün de yüzde 36'lık bir payı olacak. Yaptığımız tüm çalışmalar kamu, özel sektör, STK'lar ve üniversitelerin iş birliğiyle yürütülüyor''.

Bakan Dinçer, insan kaynaklarının uluslararası rekabet gücünü artırmak isteniyorsa, özel sektörün de elini taşın altına koyması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

''Bir başka sorun da finansman kaynaklarının yetersizliğidir. Sektörün ve diğer paydaşların mesleki eğitimde karar alma süreçlerinde ve finansmanında ortak olmasını istiyoruz. Piyasa aktörlerinin hem yönetim hem uygulama olarak bu alanın dışında kalması, özel sektörün bu alana hiç girmemesi, bu alanda da bakış açımızı değiştirmemiz gerektiğini ortaya koymaktadır. Eğitim hedeflerinin kamu tercihlerinden piyasa tercihlerine doğru kaydığı bu süreçte eğitim yöntemleri de öğreten merkezlilikten öğrenen merkezliliğe dönmektedir. Mesleki ve teknik eğitimde yapılan vurgu, hem öğrencilerin hem de iş piyasanın ihtiyaçlarını karşılayabilecek karma bir eğitim sisteminin oluşturulması ve mesleki eğitim veren kurumlar ile sanayi kuruluşları arasında ortaklıkların desteklenmesi yönündedir.''    

OSB'lerdeki özel okullara teşvik   

OSB'lerde kurulması istenilen okullarda dünyadaki gelişmeler dikkate alınarak, yeni ve özgün bir sistem oluşturmayı amaçladıklarını ifade eden Bakan Dinçer, ''Oyunun kuralları eskisinden farklı olmalı ve aktif katılımcı olarak yer alınmalıdır. Dünyadaki gelişmeler mesleki eğitimi gözden geçirmemizi gerektiriyor. Özel sektörün bu alana yatırım yapmasını teşvik etmek amacıyla yasal düzenleme yapıldı. OSB'lerde özel okul statüsünde açılacak mesleki ve teknik okullarda eğitim görecek her öğrenci için, resmi okullarda öğrenim gören bir öğrenci için okul türüne göre devlete maliyetinin 1,5 katına kadar destek verilmesine imkan sağlandı. Alt mevzuat çalışmaları tamamlanmak üzere bugün yarın yayınlanacak. Sanayicilerimiz, bir an önce OSB okul açmaları yönünde çalışmalara başlamalarıdır. Eğer bunlardan bir sonuç alırsak sanayi bölgeleri dışında açılan mesleki ve teknik okullara da destek vermeyi düşünüyoruz'' şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/osblerde-mesleki-ve-teknik-egitimin-guclendirilmesi-icin-protokol_102376.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!