Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Marmara'ya Sanayi Planlaması Gerek"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bugünden yarına İkitelli veya Dudullu organize sanayi bölgelerinin (OSB) şehir dışına taşınmasının söz konusu olmadığını, ancak İstanbul'un etrafında bir sanayi havzasını organize etme ihtiyacı bulunduğunu, sürecin bu istikamete doğru ilerlediğini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
"Marmara'ya Sanayi Planlaması Gerek" Taşınacağı iddia edilen OSB'lerden biri de Dudullu Organize Sanayi Bölgesi

Bugün TV'de yayınlanan Temsilciler Meclisi programında İstanbul'daki İkitelli ve Dudullu OSB'nin Ergene Havzası'na taşınacağı yönündeki iddiaları değerlendiren Nihat Ergün; İstanbul'da yeni sanayi alanları oluşturulmamasıyla ilgili Büyükşehir Belediyesi'nin kararlarının olduğunu anımsatarak, İstanbul için yeni bir sanayi bölgesi ortaya koymanın imkanının olmadığını söyledi. Ayrıca, bazı sanayi tesislerinin ve sanayi bölgelerinin zaman içerisinde başka bölgelere transferinin de söz konusu olabileceğine dikkati çeken Ergün, şunları kaydetti:

Artık İstanbul'u tek başına düşünmek doğru değil
     
''Bugün böyle bir plan yok, ama bu vizyondan hareketle belki bazı konuşmalar yapılmış olabilir. İstanbul'u artık tek başına İstanbul olarak düşünmek doğru değil. Sanayi konusunda bir ildeki sanayi tesisi veya organize sanayi bölgesi diye düşünmek de doğru değil, havza bazında düşünmek lazım. Yani, Marmara Bölgesi'ni bir havza olarak sanayi açısından da planlamak lazım. Demiryollarıyla, denizyollarıyla, karayollarıyla, hava bağlantılarıyla çok geniş bir ekonomik bölge Marmara Bölgesi. Bunu Bilecik'e kadar uzatabilirsiniz, Eskişehir'e kadar bağlantısını kurabilirsiniz. Öbür taraftan Zonguldak'a kadar bağlantısını kurabilirsiniz, Filyos Vadisi'ne kadar bir bağlantıyla, öbür taraftan Edirne'ye kadar bir bağlantıyla, Balıkesir'e kadar bir bağlantıyla bir havza bazında değerlendirmek ve İstanbul'un da etrafında bu sanayi havzasını organize etme ihtiyacı var, süreç bu istikamete doğru gidiyor.

Ergene'de belirlenen çerçevenin dışında bir sanayileşme söz konusu değil

Belki böyle bir vizyondan hareketle söylenmiştir; ama bugünden yarına İkitelli veya Dudullu OSB'nin şehir dışına taşınması söz konusu değil. Biz adı geçen yerleri ıslah organize sanayi bölgesi haline getirdik Tekirdağ taraflarında. Çünkü çok dağınık ve geleceği belli olmayan sanayileşme tablosu vardı orada ve Ergene Havzası'nı berbat eden bir tabloydu. Arıtma tesisiyle, ortak altyapılarla, oradaki sanayinin çerçevesini çizdik. Bundan sonra artık o çerçevenin dışında Ergene Havzası'nda da bir sanayileşme söz konusu olmayacak. Ama Ergene Havzası'ndaki ıslah organize sanayi bölgesi modellerini biz Dudullu'yu veya İkitelli'yi oraya taşımak amacıyla gerçekleştirmedik. Yani oradaki ıslah organize sanayi bölgesi olan yerler zaten sanayi tesisleriyle dolu olan yerler, yani bir kısım boşluklar olabilir. Yani, İkitelli ve Dudullu'nun hemen bugünden yarına böyle bir tablonun içinde yer alması söz konusu değil.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/marmaraya-sanayi-planlamasi-gerek_104925.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!