Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sapanca'nın Ormanları Villalarla Betonlaştı

Sakarya'nın doğa harikası ilçesi Sapanca'da, ormanlıklarda bulunan göl manzaralı bahçeler, son yıllarda art arda inşa edilen villalarla betonlaştı. Kocaeli Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı, 2005- 2017 yıllarında ilçede betonlaşma meydana geldiğini belirterek, ormanlığa imar verilmemesi gerektiğini ve bu işin ranta dönüştüğünü söyledi.

yapi.com.tr
Sapanca'nın Ormanları Villalarla Betonlaştı

İlçe sakinleri, fiyatları 400 bin ile 1,5 milyon dolar arasında değişen, site konseptindeki lüks villaların orman tahribatına neden olduğunu öne sürdü. Suudi Arabistan ve Katar'dan gelen yabancı yatırımcılar için villaların inşa edildiği Dibektaş Mahallesi'nde emlakçılık yapan Murat Önder ise orman tahribatı yapılmadığını savundu.

Sapanca'da yabancı yatırımcılara tahsis edilmek üzere, 'villa köy' adı altında müteahhitlere yaptırılan evler, çevre sakinlerinin tepkisini çekiyor. Havadan da görüntülenen alanda, çok sayıda havuzlu villa inşaatının da sürdürüldüğü görülüyor. Özellikle Suudi Arabistan ve Katar'dan gelen zengin aileler için yaptırılan, göl manzaralı, ultra lüks villalar, 400 bin ile 1,5 milyon dolar arasında alıcı buluyor. DHA'da yer alan habere göre; Sapanca ile yakınındaki Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde restoranların, emlakçıların ve işletmelerin tabelalarında ise Arapça yazıların arttığı görüldü.

"İmar izni vermemeleri lazım"
Kocaeli Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı, ormanlık alana imar verilmemesi gerektiğini belirterek, "Sapanca'da daha önceleri orman kaçakçılığı vasıtasıyla orman kıyımı, ağaç kıyımı vardı. Daha sonra bu iş ranta döndü. Ormanlık alanların imara açılmasıyla yüzde 20 oranında Sapanca imara açıldı. Bu şekilde orman kıyımı daha büyük çaplı olmaya başladı. Özellikle 2005 yılından sonra 2005- 2017 ve bu sene de olmak üzere Sapanca'da müthiş bir betonlaşma mevcut. Sapanca'nın doğasına da aykırı olacak şekilde beton bina çokluğu aldı başını gidiyor. Zamanında burada 5- 6 yıl öncesine kadar bir dönüm arazi 50 bin lira ile 60 bin lira arasındayken, bugün 250 bin ile 350 bin dolara orta halli bir villa, 650 bin dolara varan rakamlara kadar da lüks bir villa satılabiliyor. Özellikle de bunlara rağbet Arap kökenli turistlerden geliyor. İmara açıldığı için 'yasal' deniyor özellikle belediye başkanı tarafından ama buradaki ormanlar orman vasfını kaybetmiş arazi değil. Dolayısıyla 2B kapsamına da girmediği için tabi ki yasal değil. Dolayısıyla imar izni veren Büyükşehir Belediye Meclisi malumunuz olduğu üzere buraya ormanlık alana imar vermemeleri lazım" diye konuştu.

"Ekosistemi etkiliyor"
Betonlaşmanın yaban hayatı ile ekosistemi etkilediğine de dikkat çeken Ağdacı, şunları söyledi:

"Sapanca Gölü, Sakarya ve Kocaeli'nin suyunu sağlayan bir göl aynı zamanda. Tarım alanlarının sulanmasında da kullanılıyor. Dolayısıyla onlar da kullanamayacak. Bu sefer ne olacak? Tarım da etkilenecek. Etkileniyor da zaten. Sakarya'da tarım arazilerinin yüzde 13.3'ü azalmış durumda, kayboldu yani. Sapanca Gölü'nde tespit edilen 49 çeşit balık türü var. Ormanlarda tespit edilen 18 çeşit yabani hayvan türü var; ama son zamanlarda mesela karaca en son 5 sene önce görülmüş. Demek ki bu yapılaşma, yabani hayatı, göl ortamını, ekosistemi etkiliyor. İstanbul'da gördüğünüz domuzlar misali hayvanlar aç kaldığı zaman ne yaptılar? Villalara geldiler; çünkü ortamları yok ettik. Aynı şeyi burada da göreceğiz. Önceki yıllara göre artış oldu. 2005 yılında 3- 5 tane yapılaşma görülüyor. Bu 2015 yılı, aradan geçen 10 yılda Sapanca'daki yapılaşmaya bakın; yok olmuş, yeşil yok olmuş. Bizim su kaynağımız ormanlar. Ormanlar aynı zamanda da karbonu emer. Yani bizim oksijen almamızı sağlar. Siz emeni yok ettiğinizde ne olacak? Emisyon artacaktır, karbon artacaktır. Nefes alamayacak hale geleceğiz. Biz ormanları koruyalım hatta ağaç dikelim, derken kendi elimizle çevreyi yok ediyoruz. Burada Sakarya halkına, Sapanca halkına da görev düşüyor. Maalesef bizim halkımız genelde olduğu gibi burada da duyarsız. İçme suyu da tehlikede, dereler aynı şekilde, ormanlar da gidiyor. Kimseden ses çıkmıyor. Ne için engel olmuyoruz, ne için yetkilileri uyarmıyoruz? Herkesin duyarlılık göstermesini istiyorum."

Villa köy değil, villa beton
İlçeye bağlı Dibektaş Mahallesi'nde, 48 yıldır yaşadığını belirten Kemal Bucan, "Burada inşaatlar çoğaldı, dere yatakları dolduruldu. Yağmur yağdığı zaman her tarafa sel basıyor. Yeşillik gitti, her taraf beton oldu. İmar çok fazla verildi. Buradaki durum, İstanbul'u geçti. Bizden önce de burada yaşayanlar vardı. Şu anda çoğu rahmetli oldu. Onlar, burayı görselerdi zannediyorum ki kemikleri sızlardı. Burası köylükten çıktı. 'Villa köy' değil, 'villa beton' oldu. Köy bitti. Biz burada hayvan bakardık, bahçe yapardık. Şimdi hiçbir şey yapamıyoruz. Tozdan, dumandan burada huzurumuz kalmadı" dedi.

"Yeşil alana zarar verilmiyor"
Turizm amaçlı emlakçılık yaptığını belirten Murat Önder, bölgede yeşillik tahribatı olmadığını savunarak, şunları söyledi:

"Satışlar bayramdan sonra yeniden başlayacak. İnsanlar biraz durma noktasında. Seçimden sonra yatırımlar devam edecek. 10- 15 senedir Arap turizmi var burada. Yerli turizm çok az miktarda var. 'Arap mahallesi' olarak geçiyor burası. Ev fiyatları; 400 bin dolara da var, 1,5 milyon dolara da ultra lüks villalarımız var. Genelde Araplara hitap eden bir yerleşim var. Hem bölgeye ekonomi katkıları oluyor. Tabiatla iç içe bir bölgemiz var. İmara açık bir alan. Zemin etütlerinde hep sağlam çıktı. Mevcut inşaatlar devam ediyor. Yeşil alana zarar verilmiyor. Bölgede yeşillik tahribatı yok."

ETİKETLER: sapanca
http://www.yapi.com.tr/haberler/sapancanin-ormanlari-villalarla-betonlasti_166204.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!