Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Marmaris’ten Yassıada’ya: Türkiye’deki Betonlaşma

Türkiye’nin farkı kentlerinde çekilen fotoğraflar, bakir koyların, deniz manzaralı ormanlık tepelerin betona teslim olduğunu gösterdi.

yapi.com.tr
Marmaris’ten Yassıada’ya: Türkiye’deki Betonlaşma

diken.com.tr'de yer alan turksail.com’dan Serdar Bapoğlu’nun derlediği habere göre; kıyılarımız akıl almaz bir hızla betonlaşıyor, üstelik zaman ilerledikçe hızını almak yerine “çığ etkisi”ne benzer karşı konulamaz bir güçte ilerliyor.

Tavşanburnu’ndan Yassıada’ya birçok sahil beton esareti altında: Bodrum’da belediyenin inşaat yasağına rağmen Tavşanburnu yakınlarında tepeler ve koylarda peş peşe binalar yükseliyor. Bu bölgeye ünlü Four Seasons otel inşaat yapıyor. Buraya 1 milyar 200 milyon dolarlık bir yatırım yaptığı belirtildi.

Yine Bodrum’daki Güvercinlik koyu da yapılaşma olmayacağı sözüne rağmen otel inşaatlarıyla dikkat çekiyor. Otellerin yükseldiği alanda daha önce yangın çıkmıştı. Bapoğlu, Bodrumluların otele tepki göstermesinin ardından yangın çıktığına vurgu yaptı.


Güvercinlik.

İstanbul’daki Yassıada da tıpkı Bodrum gibi kıyı talanından nasibini almış. Eski başbakan Adnan Menderes’le anılan adanın her yerinde şimdi devasa yapılan yükseliyor. Yassıada projesini üstlenen MESA, ağaçların kesilmediğini, sadece birkaç ağacın yerinin değiştirildiğini öne sürerek 120 yeni ağaç dikileceğini iddia etmişti.

‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’ adıyla anılan adata kongre merkezi, müze, otel, cami, hamam, idare binası, yat limanı, karşılama yerleri, enerji merkezi, bungalovlar ve soğutma kulesi yer alacak.


İstanbul’a kilometrelerce uzaklıktaki Çanakkale’nin Bozcaada’sında da durum farklı değil. Adada eskiden bağ evi dışında yapılaşma yasaktı ancak şimdi her yerde villalar var. Villalara ruhsat veren CHP’li belediye başkanı Hakan Can Yılmaz ise yapımı süren inşaatların zaten daha önce onaylandığını söylüyor.