Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Satışlarda Yaşanan Durgunluk Cirolara da Yansımış Görünüyor

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, inşaat sektöründe üretimin artmasına rağmen satışlarda yaşanan durgunluğun cirolara da yansımış göründüğünü ifade etti.

yapi.com.tr / AA
Satışlarda Yaşanan Durgunluk Cirolara da Yansımış Görünüyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan 3 aylık inşaat sektörü verilerine göre üretimin yüzde 0,7 oranında artmasına rağmen ciroların yüzde 1,2 gerilemesini değerlendiren Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, bunun sebebinin inşaat maliyetlerinin yükselmesi ve banka faiz oranlarının istenilen düzeye çekilememesi olduğunu öne sürdü.

İnşaat sektöründe üretimdeki büyümenin devam ettiğine işaret eden Bezci, şöyle devam etti:

''Maliyetlerin artması nedeniyle konut fiyatları artıyor. Bu da talebi olumsuz etkiliyor. İnşaat sektöründe üretim artmasına rağmen satışlarda yaşanan durgunluk cirolara da yansımış görünüyor. Banka faiz oranları da tüketicinin gözünü korkutuyor. Bankaların hem özel sektör temsilcilerine hem de tüketiciye, kamuya sağlanan ayrıcalıklara benzer avantajları sağlaması gerekir.''

Bezci, bankaların kamu kurumlarına yüzde 5, özel sektöre ise yüzde 11 faiz oranlarıyla kredi verdiğini belirterek, bankaların faiz politikası değişmedikçe inşaat sektöründeki daralmanın gün geçtikçe içinden çıkılmaz bir hal alacağını iddia etti.
    
İnşaat sektöründe yükseliş trendi
    
Geçen yılın ikinci çeyreğine göre konut satışlarında yaşanan azalmanın sektör temsilcilerini umutsuzluğa düşürmemesi gerektiğini vurgulayan Bezci, şunları kaydetti:

''Geçtiğimiz yıla göre bir düşüş olduğunu görüyoruz. Ancak bu düşüşün önlenebilir olduğunu görmekteyiz. Piyasaları canlandıracak birkaç yasal düzenlemeyle inşaat sektörü bu olumsuzluğun altından kalkacaktır. İkinci çeyrek rakamlarına bakıldığında bu yılın ilk çeyreğine göre ciddi bir artış olduğunu da görmezden gelemeyiz. Bu yılın ilk çeyreğine göre 100 binin üzerinde konut satışı gerçekleşmiş. İnşaat sektörü geçtiğimiz yıla göre düşüş yaşasa da bu yıl yükselen bir trende sahip.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/satislarda-yasanan-durgunluk-cirolara-da-yansimis-gorunuyor_102158.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!