Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Savaş Karşıtları Irak İhalelerine Katılacak

ABD, Irak’taki yeniden inşa ihalelerini savaşı desteklemeyen müttefik ülkelere vermeyi düşünüyor. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, adını

NTV-MSNBCABD, Irak’taki yeniden inşa ihalelerini savaşı desteklemeyen müttefik ülkelere vermeyi düşünüyor.

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, adını açıklamadığı üç ya da dört ülkenin daha, 4.5 milyon dolar civarında olması planlanan, yeniden inşaya yönelik yeni ihalelere katılabileceğini söyledi.

Beyaz Saray basın sözcüsü Scott McClellan da, Amerika Devletleri Örgütü (OAS) zirvesi için ABD Başkanı George Bush ile gittiği Meksika’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak savaşına desteklemediği için ihalelerin dışında kalan ülkelerin, Kanada gibi geçen Ekim ayında İspanya’da Irak’ın yeniden yapılandırılması için düzenlenen bağış konferansında yardım sözü vermiş olmaları halinde yeni ihalelere katılma hakkı kazanabileceğini belirtti.
Irak’ın dış borçlarının bir kısmını silmeyi kabul eden ülkelerin de ikinci ihalelerde yer alması olasılığına değinen McClellan, söz konusu ülkelerin hangileri olduğuna ilişkin açıklama yapmadı ve konunun hala görüşüldüğünü kaydetti.

AÇIKLAMAYA TEPKİLER
Fransa Savunma Bakanı Michele Alliot-Marie, ülkesinin Irak’ın yeniden inşasına destek verdiğini belirtirken, ihalelere katılmak için ülkede yönetimin Iraklılara devredilmesine yönelik taleplerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.
Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer’in sözcüsü Walter Lindner ise açıklamaları memnuniyetle karşıladıklarını, ancak ABD’li yetkililerin, ihalelerden hariç tutulma kararının kaldırıldığına ilişkin kendilerine bilgi vermediğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/savas-karsitlari-irak-ihalelerine-katilacak_8629.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!