Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Schneider Electric’in Manisa Fabrikası BREEAM Sertifikası Aldı

Schneider Electric’in Manisa Fabrikası, Türkiye’de in-use kategorisi BREEAM Yeşil Bina Sertifikası almaya hak kazanan ilk fabrika binası oldu. Tasarım, yapım ve işletme performansı açısından incelenen fabrikanın çevre dostu özellikleri tescillendi.

yapi.com.tr
Schneider Electric’in Manisa Fabrikası BREEAM Sertifikası Aldı

Schneider Electric’in Manisa Fabrikası, Türkiye’de in-use kategorisi BREEAM Yeşil Bina Sertifikası almaya hak kazanan ilk fabrika binası oldu. Tasarım, yapım ve işletme performansı açısından incelenen fabrikanın çevre dostu özellikleri tescillendi. BREEAM Sertifikası almaya hak kazanan Schneider Electric Manisa Fabrikası, benzer üretim yapan fabrikalara göre daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor ve kaynakları daha verimli kullanıyor. İsletme giderleri de benzerlerine göre düşük olan binanın kullanım ömrü daha uzun. BREEAM Sertifikası sahibi binalar, çalışanlar için daha sağlıklı ortamlar sunmaları açısından da fark gösteriyor.


Dünyanın en yaygın çevre dostu bina değerlendirme ve sertifika sistemlerinden BREEAM, binaları tasarım, yapım ve işletme performansı gibi on ana başlık altında inceliyor. Değerlendirme sonucunda, binalar performanslarına göre notlanıyor ve çevreci özelliklerine göre Pass, Good, Very Good, Excellent ve Outstanding olmak üzere derecelendiriliyor.

Manisa fabrikasından ortalamanın üstünde başarı
Schneider Electric’in Manisa Fabrikası, 'asset' kategorisinde 'very good', 'building management' kategorisinde ise 'Excellent' derecesinde skor elde etti. Sonuçları değerlendiren Schneider Electric Enerji Verimliliği Müdürü Cihan Karamık, “Dünyada 'asset' kategorisinde verilen tüm sertifikaların sadece yüzde 13’ü 'very good'; 'building management' kategorisinde ise tüm sertifikaların sadece yüzde 3'ü 'Excellent' derecesine sahip. Tüm dünyada yürütülen BREEAM sertifikasyon işlemlerinde 'Outstanding' skoru ise bugüne dek hiçbir bina tarafından elde edilemedi. Schneider Electric Manisa Fabrikası, BREEAM skoru açısından ortalamanın üstünde bir başarı seviyesi gösteriyor” dedi.

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkan Yardımcısı ve TURKECO İnşaat ve Enerji Ltd. CEO'su Dr. Duygu Erten ise yaptığı değerlendirmede, İngiliz Yeşil  Bina Araştırma Kurumu (BRE) tarafından geliştirilen ve enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik alanında birçok kritere göre yapılan inceleme sonucu yeşil bina standartlarına uyduğu kanıtlanan binanın,  BREEAM sertifikasının 'Very Good' ve 'Excellent' olarak iki en yüksek kategoride almasının sektörde örnek teşkil etmesini dilediklerini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/schneider-electricin-manisa-fabrikasi-breeam-sertifikasi-aldi_91206.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!