Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Seğmenler Parkı ve Ankara, İlhan Koman Heykeli’ne Kavuştu

İki yıldır Mimarlar Odası Ankara Şubesi ev sahipliğindeki İlhan Koman Heykeli, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Başkent Dayanışması'nın organizasyonunda, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen katılımıyla düzenlenen törenle Seğmenler Parkı’ndaki kaidesine konuldu.

yapi.com.tr
Seğmenler Parkı ve Ankara, İlhan Koman Heykeli’ne Kavuştu

Bir Anneler Günü'nde bakım için götürülüyor denilip bir daha haber alınamayan İlhan Koman Heykeli, Mimarlar Odası Ankara ŞubesiYaygara Güncel Sanat İnisiyatifi ve Galeri Nev işbirliğinde başlatılan bağış kampanyasıyla yeniden bronz olarak dökülmüştü. İlhan Koman Heykeli'nin kaidesine konulduğu açılış törenine Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Başkan Yardımcısı Ali Atakan, Sekreteri Nihal Evirgen, Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ali Hakkan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Murat Karayalçın dönemi CHP Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Timur Erkman, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, CHP Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Coşkun Torun, 24. Dönem Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, mimarlar ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet’in başkenti Ankara bundan sonra daha güzel olacak
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, açılış konuşmasında şunları söyledi: “Bugün bizim hayatımızda alışık olmadığımız bir gün. 25 yıldır Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve Çankaya Belediye Başkanı’nın birlikte bir açılışa katılışına tanıklık etmemiştik. Bugün Ankara ve sanat için Ankara’nın yaralarının onarılması için hepimiz bir aradayız. İlhan Koman heykeli üç yıl önce Anneler Günü’nde bakım için götürüldüğü ifade edildi ve bir daha bulunamadı. Bu süreçte suç duyurularında bulunduk, hukuksal süreçler takip edildi o dönemdeki güvenlik görevlilerinin ifadeleri alındı ama bir türlü heykel bulunamadı.

25 yıldır tahribat yaşayan bir kentte aslında iyileştirici önlemler almak gerekiyordu. Cumhuriyetin Başkenti'nde her şey yok edilirken, bu heykel hepimiz için iyileştirici bir sürecin başlangıcı olacak. Kentlilerin bu heykelin yarattığı enerjiye onarıcılığına ve heyecanına çok ihtiyacı var. İlhan Koman Heykelin yok edilen değerlerimizin yeniden var edileceği mücadelesinin, hayata yeniden tutunuşumuzun bir parçası.   . 1991 yılında bu heykelin buraya konulması fikrini Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne sunan ve İtalya’dan kalıpları getirerek dökümünü yaptıran Ali Artun’a da teşekkür ediyoruz.

Arkadaşlarımız burada ilhan Koman heykeli yerine gelene kadar bedenlerini kaide üzerinde kadar heykel yaptılar. Çankaya Belediyesi ve diğer bağışçılarımız bağış sürecinde bize destek oldu. Mansur Başkan geldiğinde daha il görüşmemizde süreci hemen sahiplendi. Büyükşehir Belediyesi çalışanları heykelin açılışına kadar bizimle işbirliği içerisinde özveriyle çalıştı. Emeği geçen herkese, Heykeltraş Erdal Duman’a ve diğer sanatçı arkadaşlara, mücadelemizi sahiplenen tüm vatandaşlara ve bize destek olan belediye başkanlarımıza teşekkür ederiz. Cumhuriyetin başkenti Ankara bundan sonra daha güzel olacak.”

Ankara sanatı seven insanların yetiştiği bir ortam olacak
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise “Kentin hafızaları vardır, maalesef uzun yıllardır Ankara’da kente ait birçok eserin ortadan kaldırıldığını görüyoruz. Daha sonra bunlara nasıl sahip çıkalım diye kara kara düşünmeye başlıyoruz. Kente ait ne varsa ortadan kaldırılmaya başlandı. Kente ait ne varsa bunların hepsi yerine gelecek. Ankara’nın kaybolan değerlerini Mimarlar Odası ile birlikte hepsini yerine koyacağız. Ankara’da özlemini çektiğimiz o günlere kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de şöyle konuştu: “Mimarlar Odası'na ve heykeltıraşlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Değişim güzel bir şey Ankara Büyükşehir Belediye Başkanıyla Çankaya’da hasret çektiğimiz 25 yıl sonunda artık halkın belediye başkanı Mansur Yavaş’la, özlemini çektiğimiz o günlere kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’de her şey çok güzel olacak.”

Ankara heykelini, biz ifade özgürlüğümüzü kazandık
Heykeltraş Erdal Duman da, “Ankara çok önemli bir heykelini kazandı. Heykeller kentin kaybettiğimiz ifade özgürlüğüdür. Biz bu ifade özgürlüğümüzü yeniden kazandık. Bu ifade özgürlüğünü dirençli ve azimli bir mücadele ile yeniden kazandığımız için Ankara adına herkese teşekkür ediyorum” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/segmenler-parki-ve-ankara-ilhan-koman-heykeline-kavustu_172669.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!