Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şehir Hastanelerinde Onlarca Aykırılık Tespit Edildi

Sayıştay'ın Sağlık Bakanlığı için hazırladığı denetim raporuna göre; Kamu Özel İşbirliği modeliyle yaptırılan şehir hastanelerine ilişkin garanti ve yükümlülükler ile borçlanma maliyetleri mali raporlarda yer almıyor.

yapi.com.tr
Şehir Hastanelerinde Onlarca Aykırılık Tespit Edildi (Fotoğraf: AA)

Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığı'na ilişkin 2022 Yılı Denetim Raporu'nda, Kamu Özel İşbirliği modeliyle yaptırılan sağlık tesislerine ilişkin garanti ve yükümlülükler ile borçlanma maliyetlerinin muhasebeleştirilmediği ortaya çıktı.

Sözcü'den Deniz Ayhan'ın haberine göre; raporda, “29410 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ‘Kamu Özel İşbirliği Uygulamalarının Muhasebe İşlemleri’ başlıklı Muhasebat Genel Müdürlüğü Genel Tebliği’nde yer alan hükümlere aykırı hususlar bulunduğu görülmüştür.” denildi.

Sayıştay'ın raporunda yer alan bulgular şöyle:

"Şehir hastaneleri sözleşmelerinde belirlenen ve idare tarafından görevli şirkete taahhüt edilen talep garantileri nazım hesaplar kullanılarak muhasebeleştirilmemekte ve bilanço dipnotlarında gösterilmemektedir.

KÖİ modeli ile yaptırılan şehir hastanelerinde, fiili tamamlama tarihleri üzerinden sözleşmede öngörülen süre geçmiş olmasına rağmen nihai tamamlama süreçlerinin yürütülmediği görülmüştür.

KÖİ modeli ile işletilen şehir hastanelerinde görevli şirketlerin yer teslimi yapılmadan inşaat işlerine başladıkları anlaşılmıştır.

KÖİ modeli ile işletilen bazı şehir hastanelerinde toplam sabit yatırım tutarına dahil olarak görevli şirket tarafından getirilen tıbbi ekipmanların sağlık tesislerinde açılıştan beri kullanılmadığı ve atıl olduğu görülmüştür."

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehir-hastanelerinde-onlarca-aykirilik-tespit-edildi_199583.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!